Euroleague

Άλωσε την Πόλη και… ελπίζει η επτάψυχη Αρμάνι!

Η Αρμάνι Μιλάνο με καταπληκτική εμφάνιση πέρασε από την «Ούλκερ Αρένα» επικρατώντας της Φενέρ (82-75) και μένοντας ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας! Έμπλεξαν οι Τούρκοι όσον αφορά το πλεονέκτημα έδρας.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Αρμάνι Μιλάνο!

Οι Ιταλοί δεν σταματούν την αντεπίθεση τους στην Ευρωλίγκα και πέρασαν από την έδρα της Φενέρμπαχτσε με σκορ 82-75, ανεβαίνοντας στο 13-16 και συνεχίζοντας τη δύσκολη μάχη τους για να προλάβουν την οκτάδα! Αντίθετα, οι Τούρκοι έπεσαν στο 17-12 και έχασαν έδαφος όσον αφορά το πλεονέκτημα έδρας, αφού πλέον βρίσκονται 2 νίκες πίσω από τη Μονακό.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που μετρά πλέον 7 νίκες στα τελευταία 8 παιχνίδια, ήταν κυριαρχική από την αρχή του αγώνα και έδειξε πόσο ήθελε το «διπλό», ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και στους 14 πόντους στην τρίτη περίοδο (47-61). Οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση στα τέλη του τετάρτου δεκαλέπτου και μείωσαν στους 4 (72-76), όμως τελικά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο παίκτης που έχει... μεταμορφώσει την Αρμάνι, ο Σαμπάζ Νέιπιερ, που πέτυχε 26 πόντους με 5/8 τρίποντα. Εξαιρετικός και ο Λουβαβού-Καμπαρό με 19 πόντους, ενώ μπόλικη δουλειά με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ έκανε ο Φόιτμαν.

Από την πλευρά της Φενέρ, σπουδαία εμφάνιση με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ έκανε ο Μότλεϊ, ενώ 19 πρόσθεσε ο Γκούντουριτς και 16 ο Έντουαρντς.

Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο ματς με πρωταγωνιστή τον Λουβαβού-Καμπαρό, παίρνοντας νωρίς προβάδισμα με σκορ 4-10. Σταδιακά, η Φενέρ μπήκε στο ματς με πρωταγωνιστές Μότλεϊ και Γκούντουριτς, μειώνοντας σε 11-14. Οι Ιταλοί πάντως είχαν τον έλεγχο του αγώνα και διατήρησαν το προβάδισμά τους για αρκετή ώρα, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στο +7 με Τόμας και Τόνουτ (16-23), πριν το τελικό 18-23 της πρώτης περιόδου.

Φενέρμπαχτσε-Αρμάνι Μιλάνο

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Αρμάνι να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 8, χάρη σε τρίποντο του Ρίτσι (18-26). Παρόλα αυτά, ο Μπιέλιτσα ανέλαβε δράση με συνεχόμενους δικούς του πόντους, μειώνοντας στο καλάθι (24-26), πριν ο Ντέιβις ξαναστείλει το ματς στο +8 (24-32). Οι Τούρκοι έβγαλαν και πάλι αντίδραση με πρωταγωνιστές τους Μπούκερ και Γκούντουριτς, ρίχνοντας σταδιακά τη διαφορά μέχρι το 35-37 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε καθολικά στους Ιταλούς, που αρχικά ξέφυγαν με τον Νέιπιερ στο +7 (37-44), με τον Λουβαβού-Καμπαρό να γράφει το +9 (40-49). Το ματς άνοιξε ακόμα περισσότερ, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να φτάνει στο +13 χάρη στον Νέιπιερ, πριν ο Καμπαρό και πάλι γράψει το +14 (47-61). Η Φενέρ έβγαλε μία μικρή αντίδραση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μειώνοντας στους 9 (52-61).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την κυριαρχία τους και στην τέταρτη περίοδο, όταν ο «καυτός» Νέιπιερ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 11 με τρίποντο (55-66). Κάθε προσπάθεια της Φενέρ να μειώσει έπεφτε στο κενό, αφού όταν Μότλεϊ και Έντουαρντς έγραψαν το 59-66, ο Φόιτμαν απάντησε με τρίποντο για το 59-69. Οι Τούρκοι έκαναν στα δύο τελευταία λεπτά την τελική τους αντεπίθεση, όταν μετέτρεψαν το 66-76 σε 72-76 με πρωταγωνιστή τον Μότλεϊ. Παρόλα αυτά, ο Μπάρον απάντησε με τρίποντο και έγραψε το 72-79, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-37, 52-61, 75-82