Euroleague

Καθάρισε τη Βίρτους με φοβερό Μότλεϊ και πάτησε τετράδα η Φενέρμπαχτσε!

Με τον Τζόναθαν Μότλεϊ να κάνει double-double (23 πόντους, 11 ριμπάουντ), η Φενέρμπαχτσε νίκησε με 88-75 τη Βίρτους Μπολόνια και με ρεκόρ 14-9 ισοβαθμεί στην πρώτη τετράδα με τον Παναθηναϊκό.

Άφησε πίσω της την ήττα από τη Ζαλγκίρις και επέστρεψε στις νίκες η Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 88-75 της Βίρτους Μπολόνια στην Κωνσταντινούπολη για την 23η αγωνιστική της Euroleague, σε μια αναμέτρηση που βρήκε ρυθμό επιθετικά στη δεύτερη περίοδο και στη συνέχεια ήταν κυρίαρχη έως το φινάλε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζόναθαν Μότλεϊ με double-double (23 πόντους, 11 ριμπάουντ), αλλά και ο Γουίλμπεκιν (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λούντμπεργκ με 17 πόντους, όπως και ο Αμπάς με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Έτσι, οι Τούρκοι ανέβηκαν στην πρώτη τετράδα με ρεκόρ 14-9 και ισοβαθμούν με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αγωνίζεται με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ το σύνολο του Λούκα Μπάνκι υποχώρησε στο 15-8, παραμένοντας στην 3η θέση.

Το ματς:

Η Βίρτους Μπολόνια πέτυχε τους πρώτους πόντους του ματς με το τρίποντο του Αμπάς (0-3), με τον Παπαγιάννη να «απαντάει» με τον ίδιο τρόπο (3-3). Η Φενέρμπαχτσε με τον «καυτό» Μότλεϊ πήρε προβάδισμα (9-5), όμως, οι Ιταλοί αντέδρασαν και έφτασαν στο +4 (11-15). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (15-15), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +4 με το καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ (21-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Λούκα Μπάνκι έφτασε στο +9 (21-30), ωστόσο, η τουρκική ομάδα μείωσε σε απόσταση ενός καλαθιού (28-30) και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γουίλμπεκιν (35-33). Έκτοτε, η Φενέρμπαχτσε ήλεγξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού (42-38), κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Γουίλμπεκιν (52-47).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά! Συγκεκριμένα, με τον Νουά να δίνει πολύτιμες λύσεις επιθετικά, τους Γουίλμπεκιν και Καλάθη να είναι εύστοχοι η Φενέρμπαχτσε πήγε στο +15 (64-49), ενώ στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι άμυνες έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά οι Τούρκοι κράτησαν μια σημαντική διαφορά για να πάρουν το ροζ φύλλο (71-56).

Στην τελευταία περίοδο η Βίρτους «έτρεξε» ένα 0-7 και μείωσε (73-65), αλλά οι Παπαγιάννης και Μότλεϊ κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-67). Η Φενέρμπαχτσε διαχειρίστηκε με εξαιρετικό τρόπο το παιχνίδι στο φινάλε και με σκορ 88-75 πήρε τη νίκη που την ανέβασε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 52-47, 71-56, 88-75