Euroleague

Αγχώθηκε στο φινάλε, αλλά πήρε τη νίκη με φοβερό Μότλεϊ κόντρα στην Μπάγερν η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε αγχώθηκε στο φινάλε, με την Μπάγερν να μειώνει επικίνδυνα, ωστόσο με φοβερό Μότλει πήρε ακόμη μία νίκη (79-71) και ανέβηκε στο 12-7.

Μπορεί να αγχώθηκε στο φινάλε, αλλά πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν η Φενέρμπαχτσε (77-71).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εξαιρετική για τρεις περιόδους, ωστόσο στην τελευταία οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικοί και λίγο έλειψε να κάνουν τη... ζημιά. Εντυπωσιακή εμφάνιση του Μότλεϊ για τους γηπεδούχους, ο οποίος είχε 22 πόντους και 17 ριμπάουντ! Δεν ήταν αρκετοί οι 21 του Ρούμπιτ για το σύνολο του Τρινκιέρι.

Στο 12-7 και στην τέταρτη θέση πλέον η Φενέρμπαχτσε, στο 7-12 και στην 14η η ομάδα του Μονάχου.

Οι Βαυαροί μπήκαν καλύτερα στο ματς και έφτασαν στο 7-2, όμως με ένα γρήγορο 6-0 οι Τούρκοι έκαναν το 8-7. Με τον Γουίνστον να βγαίνει μπροστά, η ομάδα του Τρινκιέρι έφτασε στο 12-16 στο 7’, ωστόσο η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε το... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε αρχικά με 33-27 και στη συνέχεια με 40-33. Ρούμπιτ και μπήκαν μείωσαν με δύο σερί τρίποντα σε 40-39, ωστόσο, αλλά δύο από τους Γουίλμπεκιν και Μπούκερ έφεραν το 46-39, με το οποίο πήγαν στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τον φανταστικό Μότλεϊ έφτασαν ακόμη και στο +23 (66-43) στο 27’. Η Μπάγερν μείωσε στους 17 (66-49) με ένα γρήγορο 6-0, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 67-49.

Στην τελευταία περίοδο, οι Βαυαροί άλλαξαν... πρόσωπο, και με τους Ρούμπιτ και Γιάραμαζ να βγαίνουν μπροστά, έφτασαν αρχικά στο -8 (69-61) στο 35’ και εν συνεχεία στο 75-71, 38'' πριν το φινάλε. Ωστόσο, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να φτάσει στη νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71