Euroleague

Επιβλήθηκε της Μπασκόνια με «όπλο» της τα τρίποντα και με ιστορικό Καλάθη η Φενέρμπαχτσε

Πατώντας γκάζι στην τέταρτη περίοδο, έχοντας τρομερό ποσοστό στα τρίποντα και με τον Καλάθη να κάνει double-double, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε με 111-96 της Μπασκόνια στην Κωνσταντινούπολη!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολύ υψηλό ρυθμό και με επιθέσεις… φωτιά, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε με 111-96 της Μπασκόνια στην Κωνσταντινούπολη για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Ντερμπάρα για τρεις περιόδους η αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να έχουν συνολικά 19/34 τρίποντα-32 ασίστ και να «πατούν γκάζι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικρατώντας με επί μέρους σκορ 33-18 και πανηγυρίζοντας τη νίκη, χάρη στην οποία βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 16-11 και παρέμειναν εντός της πρώτης εξάδας που δίνει και απευθείας εισιτήριο για τα playoffs. Από την άλλη, η Μπασκόνια έπεσε στο 14-13, ενώ παράλληλα έχασε και τη διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει στη συνάντησή της με τη Φενέρ για τον πρώτο γύρο.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με double-double (11π, 12 ριμπ), ενώ παράλληλα είχε και 2 κλεψίματα, χάρη στα οποία έπιασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη στη λίστα των παικτών με τα περισσότερα κλεψίματα στην ιστορία της Ευρωλίγκας! Επίσης, για τη Φενέρ 19 πόντους είχε ο Χέις-Ντέιβις και 17 ο Μπιμπέροβιτς (με 5/6 τρίποντα), με τον Παπαγιάννη να έχει 6 και τον Ντόρσεϊ 4. Όσο για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν Μαρίνκοβιτς (18π), Ντίεθ (15π με 5/5 τρίποντα) και Μονέκε (14π), με τον Ρογκαβόπουλο να έχει 6, με 2/3 τρίποντα.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Καλάθη να σκοράρει το πρώτο καλάθι, ενώ Κοστέλο και Σανλί ευστόχησαν σε τρίποντα, πριν ο Μαρίνκοβιτς ισοφαρίσει σε 5-5. Με τις άμυνες να… αγνοούνται στα πρώτα λεπτά και με τον ρυθμό να είναι φρενήρης, η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα τρίποντά της ξεφεύγοντας με 13-9. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «πυροβολούν» έξω από τα 6,75μ. (5/5), διατηρώντας το μικρό υπέρ τους προβάδισμα (21-16), ωστόσο η Μπασκόνια ήταν και εκείνη πολύ εύστοχη (11/13 τρίποντα είχαν μαζί οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο), κλείνοντας την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 34-32, με τον ΜακΙντάιρ να νικάει το χρονόμετρο με coast to coast και εύστοχο λέι απ μπροστά στον Μότλεϊ!

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Σέστινα και ένα ακόμα του Γκούντουριτς, για το 8/8 (!) από μακριά για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία επανέφερε το υπέρ της προβάδισμα στο +5 (41-36). Ο Παπαγιάννης σκόραρε τους πρώτους του πόντους στο ματς για το 47-40, με την Μπασκόνια να απαντάει με σερί 8-0 και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρογκαβόπουλου, περνώντας μετά από ώρα μπροστά (47-48). Με… μπροστάρη τον Έλληνα σέντερ, ο οποίος πέτυχε 6 πόντους στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 53-50, ενώ το άκρως συναρπαστικό και επιθετικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Φενέρ μπροστά με 55-54.

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Μαρίνκοβιτς να ευστοχεί στο δεύτερό του τρίποντο, φτάνοντας τους 14 προσωπικούς πόντους για το 57-59 και με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια για 16η (!) φορά! Ο Μονέκε με δύο σερί καλάθια επέκτεινε το σερί της Μπασκόνια σετο 7-0 και την έβαλε μπροστά με 63-57, πριν η Φενέρ απαντήσει με δικό της 11-2, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χέις-Ντέιβις, για το 69-65. Ο Μπιμπέροβιτς έφτασε τα 5/5 τρίποντα μόνο στην τρίτη περίοδο, διαμορφώνοντας το 78-75, ενώ ο Ντίεθ με buzzer-beater δικό του τρίποντο (5/5 και εκείνος), ισοφάρισε σε 78-78!

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Φενέρμπαχτσε έσφιξε την άμυνά της και έφτιαξε σερί 10-0, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (88-78), πριν η Μπασκόνια απαντήσει με δικό της σερί, πλησιάζοντας σε 93-89 με τρίποντο του Μονέκε. Ωστόσο, ο Γκούντουριτς με τρίποντο έκανε το 96-89 και οι γηπεδούχοι δεν ξανακοίταξαν πίσω, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 111-96.

Τα δεκάλεπτα: 32-34, 55-54, 78-78, 111-96