Euroleague

Από μηχανής… Μαντάρ τράβηξε χειρόφρενο στο «τρένο» της Ρεάλ Μαδρίτης!

Με τον Μαντάρ να πετυχαίνει buzzer-beater στο τέλος της παράτασης, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη ματσάρα επί της Ρεάλ Μαδρίτης (100-99), αναγκάζοντας τους Ισπανούς στην πρώτη τους ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τέλος στο αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης στην εφετινή Ευρωλίγκα έβαλε η τρομερή Φενέρμπαχτσε στην Πόλη!
Σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη ματσάρα επί των Ισπανών στην «Ulker Sports Arena», με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Γιαν Μαντάρ ο οποίος ευστόχησε σε buzzer beater δίποντο στην εκπνοή της παράτασης για το τελικό 100-99!

Οι «μερένχες» βρισκόντουσαν «αγκαλιά» με το ροζ φύλλο μέχρι και το 33' (64-78), ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας, η Φενέρ έστειλε το ματς στην παράταση, πανηγυρίζοντας στο φινάλε την 6η νίκη της στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκούντουριτς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τους Γουίλμπεκιν και Μαντάρ να ακολουθούν με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Για τη Ρεάλ, που παρέμεινε μεν στην κορυφή αλλά είδε το ρεκόρ της να πέφτει στο 10-1, ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν... διαστημικός με 33 πόντους (11/11 δίποντα) και 7 ασίστ!

Η Ρεάλ μπήκε με φόρα χάρη στον Καμπάτσο και προηγήθηκε γρήγορα με 5-10. Με τρίποντα από Καλάθη και Γκούντουριτς, η Φενέρ πήρε το προβάδισμα (11-10), όμως κάπου εκεί άρχισε ο... βομβαρδισμός των Μαδριλένων. Καμπάτσο και Γιουλ ξεκίνησαν να τα βάζουν από παντού, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 10 (13-23). Οι Τούρκοι δεν είχαν απάντηση, ο Αργεντινός γκαρντ έβαλε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο, και αυτή ολοκληρώθηκε με σκορ 16-29.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, συνεχίστηκε η κυριαρχία των Ισπανών, με τους Πουαριέ και Ροντρίγκεθ να διατηρούν τους φιλοξενούμενους στο +12 (23-35). Κάπου εκεί, η Φενέρ έβγαλε για πρώτη φορά αντίδραση, μειώνοντας τη διαφορά από τους 12 στους 2 με επιμέρους σκορ 10-0, χάρη σε Γκούντουριτς και Μαντάρ. Η «βασίλισσα» απάντησε με Μούσα και Καμπάτσο, ξεφεύγοντας ξανά με +9 (33-42), και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-44.

Στην τρίτη περίοδο, το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι. Ο Γκούντουριτς μείωσε σε 42-46 με τρίποντο, ενώ Μαντάρ και Μότλεϊ πήραν τη σκυτάλη ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο (47-48). Ο «καυτός» Καμπάτσο προσπάθησε να απαντήσει για το 47-52, ενώ ο Γιουλ έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 51-58. O Σανλί έβαλε γκολ φάουλ μειώνοντας σε 54-58, όμως ο Ντεκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 54-61. Με Γιουλ και Μούσα, η Ρεάλ ξέφυγε εκ νέου στο +10 (57-67), με τον Μαντάρ να διαμορφώνει το 59-67 της τρίτης περιόδου.

Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, Πουαριέ και Μούσα έφεραν ξανά τη Ρεάλ σε διψήφιο προβάδισμα (61-72). Κάθε προσπάθεια της Φενέρ να μειώσει, έπεφτε στο κενό, καθώς η Ρεάλ έβγαζε αντίδραση, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με +14 (64-78). Κάπου εκεί, οι Τούρκοι κατόρθωσαν να τρέξουν ένα σερί με πρωταγωνιστή τον Γουίλμπεκιν, για το 72-78, όμως Ταβάρες και Ρούντι απάντησαν για το 72-81. Η Φενέρ συνέχισε την αντεπίθεσή της και έριξε τη διαφορά στους 4 (77-81) με τρίποντο του Καλάθη, όντας πλέον εντός παιχνιδιού. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην... κόψη του ξυραφιού, με τον Γουίλμπεκιν να το στέλνει στην παράταση, κάνοντας το 87-87 με τρίποντο 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου.

Στην παράταση, οι δύο «μονομάχοι» αντάλλαζαν διαδοχικά χτυπήματα καθ' όλη τη διάρκεια του πενταλέπτου. Με δίποντο του Πουαριέ, η Ρεάλ πήγε στο +4 (94-98) στα 25'' πριν το φινάλε, δείχνοντας να αγκαλιάζει τη νίκη. Όμως, οι βολές του Μότλεϊ και του Γκούντουεριτς έστειλαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (98-99) στα 6 δευτερόλεπτα. Στην επαναφορά της Ρεάλ, οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα με τον Μαντάρ να σκοράρει με λέι απ στα 2'' πριν το τέλος για την ανατροπή και το τελικό 100-99!

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 37-44, 59-67, 87-87, 100-99 (παρ.).