Euroleague

Η πέμπτη «κατάρρευση» του Παναθηναϊκού και το -36

Ο Παναθηναϊκός για πολλοστή φορά φέτος χάνει ένα ματς που έχει υπό τον έλεγχό του μέχρι και την τέταρτη περίοδο.

Ένα ακόμη ματς που έδειχνε να έχει υπό τον πλήρη έλεγχό του έχασε ο Παναθηναϊκός χθες βράδυ, από την Μπαρτσελόνα με 92-81 στο ΟΑΚΑ. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι… σύμπτωση. Οι «πράσινοι» έχουν χάσει στις 13 από τις 25 αγωνιστικές της Ευρωλίγκας στην τέταρτη περίοδο και μάλιστα ο συντελεστής πόντων τους στο τελευταίο δεκάλεπτο είναι στο -36.

Μάλιστα είναι αξιοσημείωτο ότι η κατάρρευσή τους σε πέντε παιχνίδια ήταν εντυπωσιακή στο φινάλε. Στο παιχνίδι με την Βιλερμπάν στη Λιόν είχαν χάσει την τελευταία περίοδο με 15-29, σε αυτό με την Χίμκι στη Μόσχα με 13-26, σε αυτό με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 10-23, σε αυτό με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 16-32 και χθες ήταν η επανάληψη του ίδιου σεναρίου με 12-25. Κοινή συνισταμένη όλων αυτών των αγώνων, ότι ο Παναθηναϊκός έχασε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να έχει στο χέρι του. Αντίθετα, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν έχει κερδίσει κανένα ματς με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

Είναι η αδυναμία διαχείρισης της πίεσης; Είναι έλλειψη συγκέντρωσης; Είναι η συσσώρευση κόπωσης σε παίκτες που τραβάνε το κουπί, όπως ο Καλάθης; Είναι όλα αυτά μαζί; Όπως και να’ χει, τα τέταρτα δεκάλεπτα «πληγώνουν» τον Παναθηναϊκό φέτος.

Αναλυτικά τα σκορ των τελευταίων περιόδων στα ματς του Παναθηναϊκού στη φετινή Ευρωλίγκα:

Ερυθρός Αστέρας (εντός): 21-29
Βιλερμπάν (εκτός): 15-29
Αρμάνι (εντός): 21-18
Ζενίτ (εκτός): 24-19
Χίμκι (εκτός): 13-26
Εφές (εντός): 23-16
Βαλένθια (εντός): 23-16
Άλμπα (εντός): 19-14