Euroleague

Καβάλα στ’ άλογο η Μάλαγα

Πολύ κοντά στην πρόκριση στο Top-16 της Ευρωλίγκας η Μάλαγα που επικράτησε με δυσκολία 82-73 της Τσεντεβίτα, η οποία με τη σειρά της δύσκολα να κυνηγήσει το όνειρο. Καλοί Βασιλειάδης και Ούκιτς.

Τις τέσσερις νίκες σε έξι αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα έφτασε η Μάλαγα. Οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν με μια... μίνι δυσκολία της μαχητικής Τσεντεβίτα με σκορ 82-73 και πλέον είναι πολύ κοντά στην πρόκριση, δεδομένου ότι οι Κροάτες βρίσκονται πλέον στο 2-4 και η Λιμόζ είναι... πιο κάτω (1-5).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Ούκιτς… αιχμή του δόρατος κρατούσαν ένα μίνι προβάδισμα μέχρι την πρώτη περίοδο. Σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με έξι (35-29), αλλά μέχρι το ημίχρονο, η Τσεντεβίτα είχε καταφέρει να μειώσει στους 3 (44-41).

Οι Κροάτες ήθελαν να διατηρηθούν μέσα στο… παιχνίδι, αλλά κάθε φορά που μείωναν, οι Ισπανοί έβρισκαν το δρόμο του… τριπόντου και διατηρούσαν τα ηνία (55-49 ). Τα ηνία όμως δεν τους έδιναν την ευκαιρία να θεωρήσουν δεδομένη τη νίκη, με τον Αράποβιτς να… πιέζει ασφυκτικά (64-63).

Μέχρι και το 35’ η Τσεντεβίτα ήλπιζε πως μπορεί να αποδράσει με το διπλό, ούσα μόλις στο -3 (74-71). Ένα μίνι… γκάζι, όμως με τον Τόουλσον να το παίρνει προσωπικά, έφερε την Μάλαγα στο +9 (80-71) 1:30’ πριν τη λήξη του ματς, κάτι που οριστικά… τέλειωσε τα πάντα, αφού η επιστροφή των φιλοξενούμενων δεν γινόταν να έρθει, προτού ο Κουζμίνσκας να διαμορφώσει το τελικό 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-41, 66-63, 82-73

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 5, Βασιλειάδης 10, Τόουλσον 19, Τόμας 3, Σουάρεθ 8, Γκρέιντζερ 3, Βάσκεθ 3, Κουζμίνσκας 14, Γκριν 4, Γκολούμποβιτς 13

Τσεντεβίτα: Ζούμπτσιτς 3, Ράμλιακ 9, Πίλεπιτς 2, Μπίλαν 21, Ντέλας 4, Γκόρντιτς 9, Ούκιτς 15, Αράποβιτς 10