Euroleague

Καθάρισε τη Φενέρ, τερμάτισε 5η και πέφτει πάνω στη Ρεάλ η Μακάμπι!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκλεισε με χαμόγελα την κανονική περίοδο, αφού επικράτησε 85-76 της Φενέρ και τερμάτισε 5η, κάτι που σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στα playoffs.

Έκανε το… καθήκον της η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επιβλήθηκε 85-76 της Φενέρμπαχτσε σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής και κατέκτησε την 5η θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 17-11.

Έτσι, οι Ισραηλινοί θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης -με μειονέκτημα έδρας- στα προημιτελικά των playoffs με έπαθλο ένα εισιτήριο για το Final Four.

Κορυφαίοι για την «ομάδα του λαού» οι Νάναλι (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ζίζιτς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Γουίλμπεκιν (14 πόντοι, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα).

Από την άλλη, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ολοκλήρωσε την Ευρωλίγκα με ρεκόρ 10-18 και… ξέμεινε στη 12η θέση.

Μπούκερ (14 πόντοι) και Ντουβερίογλου (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) διασώθηκαν για τους Τούρκους, που απέτυχαν στη φετινή διοργάνωση.

Μπούκερ και Χένρι
καθοδήγησαν τη Φενέρ στα πρώτα λεπτά και η ομάδα του Τζόρτζεβιτς απέκτησε μικρό προβάδισμα (3-9 στο 4’). Κάπου εκεί οι Ισραηλινοί ξύπνησαν και με επιμέρους 11-2, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (14-11 στο 6’). Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ έκλεισαν ισόπαλες (21-21) το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, η Μακάμπι βρήκε σκορ από την περιφέρεια και με διαδοχικά τρίποντα, ξέφυγε με +5 (37-32 στο 16’). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο -2 στο φινάλε του ημιχρόνου (45-43).

Η «ομάδα του λαού» ξεκίνησε φουριόζα στο 3ο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, απομακρύνθηκε (52-45 στο 23’). Η Φενέρμπαχτσε έσφιξε την άμυνα της και πλησίασε σε απόσταση βολής (54-53 στο 25’). Οι Τούρκοι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν βρίσκοντας σκορ στο πρόσωπο του Πολονάρα, ενώ η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς στο +4 (66-62).

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς μπήκε καλύτερα στο 4ο δεκάλεπτο και εκμεταλλεύτηκε την αμυντική «χαλαρότητα» των Ισραηλινών, με συνέπεια να προηγηθούν σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (73-75 στο 35’). Παρ’ όλα αυτά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ… σοβαρεύτηκε στα τελευταία λεπτά και με μεγάλα καλάθια, έτρεξε επιμέρους σκορ 13-1 για να φτάσει στο τελικό 85-76, που της χάρισε την 5η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-43, 66-62, 85-76.