Euroleague

Back to back νίκη για τη Μακάμπι!

Μετά τον Ολυμπιακό, η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπέταξε και την Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας 87-78, σε εξ αναβολής ματς.

Αν και έκανε τα εύκολα… δύσκολα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 87-78 της Άλμπα, σε εξ αναβολής ματς της 20ής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, πηγαίνοντας στο 8-11.

Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε ακόμη και στο +17 (65-48) στο 26’, αλλά οι Γερμανοί πλησίασαν στο μεγάλο comeback, μειώνοντας στο -3 (79-76), στο 37’.

Κορυφαίος για την «ομάδα του λαού» ήταν ο Γουίλμπεκιν με 18 πόντους, με τον Γουίλιαμς να προσθέτει άλλους 16π.

Από την Άλμπα, η οποία υποχώρησε στο 6-13, ξεχώρισε ο Λο με 18 πόντους.

Σε κονσέρτο για… πολυβόλα είχε εξελιχθεί το πρώτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να είχαν πάει… περίπατο και έτσι αυτό να ολοκληρώνεται με σκορ 23-23.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 13-4, ξέφυγε στο +9 (36-27), στο 15’. Η αντίδραση της Άλμπα ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ, που την έφεραν στο -3 (36-33), με τους Γουίλμπεκιν και Ζίζιτς να στέλνουν την ομάδα του Σφαιρόπουλου στα αποδυτήρια με το +8 (47-39).

Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας στο +12 (53-41). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σφαιρόπουλου διατηρούσε τη διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο +17 (65-48), στο 26’. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Άλμπα αντέδρασε μέσα από την άμυνά της, διαμορφώνοντας το 67-58 της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια φόρα μπήκαν οι Γερμανοί και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο (69-64), στο ξεκίνημα. Στη συνέχεια, η Μακάμπι με μπροστάρη τον Ζίζιτς πήγε στο +10 (76-66), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τρίποντα για το -3 (79-76), στο 37’. Όμως, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 47-39, 67-58, 87-78

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Άλμπα 87-78