Euroleague

Υπερηχητική Μακάμπι διέλυσε με «30άρα» τη Βίρτους στο Τελ Αβίβ!

Παίζοντας κατά διαστήματα... διαστημικό μπάσκετ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ, συνέτριψε με το εμφατικό 111-80 τη Βίρτους Μπολόνια στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ποιος είδε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και δεν τη... φοβήθηκε!

Η ομάδα του «λαού» ήταν καταιγιστική απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια, την οποία και συνέτριψε μέσα στην πάντα «καυτή» έδρα της με το εντυπωσιακό 111-80, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague!

Το σύνολο του Όντεν Κάτας σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα (26/37 εντός πεδιάς, 70,3%), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο την βρήκε στο +29 για το εμφατικό 62-33! Μάλιστα, οι Ισραηλινοί, ολοκλήρωσαν το ματς με 38 ασίστ, κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης!

Κορυφαίος για τους νικητές, που ανέβηκαν στην 6η θέση με ρεκόρ 18-13, ενώ είδαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (!), ήταν ο Χίλιαρντ με 16 πόντους, με τους Μπράουν και Μπόλντγουιν να προσθέτουν από 14 ο κάθε ένας. Για τους Ιταλούς, που υποχώρησαν στο 13-18 και στη 14η θέση... διασώθηκε μόνο ο Οτζελέγε με 16 πόντους...

Το ματς:

Η Μακάμπι μπήκε... αφηνιασμένη στο ματς, και χάρη στην πολύ καλή ευστοχία της πίσω από τα 6,75μ., έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 για το 28-13. Και ενώ η Βίρτους άντεχε και ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (43-31), οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο... γκάζι και εξαφανίστηκαν! Συγκεκριμένα, με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 (!), εκτόξευσε τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +29 και το 62-33!

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η «ομάδα του λαού» δεν είχα καμία διάθεση να ρίξει στροφές, και με «όπλο» της την πολυφωνία στην επίθεση έφτασε και στο +39 (79-40), για το 87-53 της τρίτης περιόδου. Όπως ήταν φυσικό, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Μακάμπι να φτάνει στην πιο εντυπωσιακή νίκη της στη σεζόν με το τελικό 111-80!

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 62-33, 87-53, 111-80.