Euroleague

Έκοψε τη φόρα της Μακάμπι με φανταστικό Τεόντοσιτς ο Ερυθρός Αστέρας

Έχοντας τον Μίλος Τεόντοσιτς σε εξαιρετικό βράδυ (double-double με 27 πόντους και 14 ασίστ), ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 98-92 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Πανηγύρισε την έκτη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς ο Ερυθρός Αστέρας!

Με τον πολύπειρο γκαρντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου επικράτησαν 98-92 της τυπικά γηπεδούχου στην «Aleksandar Nikolic Hall», Μακάμπι Τελ Αβίβ, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και ανεβαίνοντας στο 6-10.

Ο εντυπωσιακός στην βραδιά Τεόντοσιτς, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 27 πόντους (6/9 τρίποντα, 2/3 δίποντα) και 14 ασίστ, ενώ είχε για άξιους συμπαραστάτες τους Μπολομπόι (20π, 6 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις (16π), ενώ για την Μακάμπι, η οποία έπεσε στο 9-7, ξεχώρισαν Μπόλντγουιν (22π, 4/5 τρίποντα), Μπράουν (20π, 4/5 τρίποντα) και Νίμπο (18π, 7 ριμπάουντ).

Η Μακάμπι προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα του αγώνα, με τρίποντο του Μπράουν και καλάθι-φάουλ του Νίμπο, ενώ οι δύο ομάδες σκόραραν μόλις 10 πόντους συνολικά στα πρώτα 5 λεπτά του παιχνιδιού. Οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά με 10-6, αλλά ο Αστέρας ισοφάρισε με τρίποντο και φάουλ του Τεόντοσιτς, ενώ ο πολύπειρος γκαρντ έκανε και το 12-15, ξεπερνώντας τον Παούλιους Γιανκούνας για τη 12η θέση των κορυφαίων σκόρερ της Ευρωλίγκας. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτιάξει υπέρ της διαφορά στην πρώτη περίοδο, ενώ ο Μπράουν ισοφάρισε σε 20-20 με buzzer-beater τρίποντο!

Ο Τεόντοσιτς συνέχισε να πρωταγωνιστεί και στη δεύτερη περίοδο, σερβίροντας ασίστ για τα τρίποντα των Μπολομπόι και Νέντοβιτς, φτάνοντας τις 5 συνολικά σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Ο Αστέρας έφτιαξε τη μέγιστη διαφορά του στο ματς (23-34) χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τόμπι, πριν η Μακάμπι απαντήσει με μικρό σερί 6-0 για το 29-34. Ο Τεόντοσιτς όμως φώναξε ξανά «παρών», φτάνοντας τους 13 προσωπικούς πόντους, πριν η Μακάμπι πλησιάσει στους 6 (42-48) με συνεχόμενους πόντους του Μπόλντγουιν. Η τελευταία λέξη για το πρώτο ημίχρονο ήταν του Χάνγκα, ο οποίος σκόραρε με τρίποντο με τη λήξη για το 42-51.

Με ένα ακόμα τρίποντο του Τεόντοσιτς και 8 συνεχόμενους πόντους του Γκιεντράιτις, ο Αστέρας εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στο +15 (45-60) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ η Μακάμπι πάσχιζε να μειώσει, με τον Ριβέρο να την οδηγεί μέχρι το 60-72. Ωστόσο, ο Τεόντοσιτς συνέχισε την… παράστασή του, σκοράροντας το έκτο του τρίποντο και φτάνοντας τους 23 για το 60-77, ενώ ο Γκιεντράιτις έκανε το 65-79, φτάνοντας τους 16 πόντους, όλοι στην τρίτη περίοδο!

Με συνεχόμενα καλάθια του Μπράουν, η Μακάμπι μείωσε σε 69-81, αλλά Τεόντοσιτς και Χάνγκα επανέφεραν την διαφορά σε πολύ ψηλά επίπεδα (69-87) μετά από τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου, ενώ ο Μπολομπόι ευστόχησε για δεύτερη φορά σε τρίποντο για το 79-94. Η ομάδα του Κάτας προσπάθησε να βρει μια τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 87-96, με τον Ερυθρό Αστέρα να πανηγυρίζει άξια τελικά τη νίκη με 98-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-51, 65-79, 92-98