Euroleague

«Φρέναρε» τη Φενέρ και παρέμεινε στο κυνήγι της οκτάδας η Μακάμπι!

Έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 78-74 τη Φενέρμπαχτσε και πηγαίνοντας στο 14-13 έμεινε στο «κόλπο» για την οκτάδα!

Η Μακάμπι είναι ξανά εδώ!

Παρά το κακό της ξεκίνημα στο ματς, η «ομάδα του λαού» ανέβασε στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι, επικράτησε 78-74 της Φενέρμπαχτσε, στο Τελ Αβίβ.

Στο 14-13 πλέον οι Ισραηλινοί, ενώ από την άλλη σταμάτησε το σερί των τριών νικών για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία υποχώρησε στο 16-10.

Κορυφαίος για τη Μακάμπι ο Μπράουν με 21 πόντους, με τον Μπόλντγουιν να προσθέτει 15π.

Για τους πρωταθλητές Τουρκίας, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χέιζ και Πιερ με 16π. και 15π. αντίστοιχα. Ο Καλάθης είχε 8π., 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ αρνητικό ντεμπούτο για τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος δεν σκόραρε στα 4:36’’ που αγωνίστηκε, ενώ υπέπεσε και σε μία γκάφα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τη Φενέρμπαχτσε, η οποία πήγε στο 3-15 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η Μακάμπι ανέβασε… στροφές, με την ομάδα του Ιτούδη να είχε το διψήφιο προβάδισμα (15-25), αλλά τον Μπράουν να διαμορφώνει το 17-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μπουν πιο δυνατά και με πρωταγωνιστές τους ΝτιΜπαρτολομέο και Σόρκιν αρχικά να ισοφαρίσουν (31-31) και μετά να περάσουν μπροστά (34-33), στο 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μακάμπι είχε το μομέντουμ και με τον Μπράουν να μπαίνει στην… εξίσωση, πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (43-39).

Με σερί 4-0 μπήκε στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Κάτας για το +8 (47-39), το οποίο διατήρησε (52-44), μέχρι το 23’. Στη συνέχεια, ήρθε η αντίδραση της Φενέρ και με σερί 7-0 πλησίασε στον πόντο (52-51), στο 25’. Έκτοτε, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν (56-56), αλλά τη Μακάμπι να κάνει σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό και με το buzzer beater τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +5 (61-56).

Την αστοχία της Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και με επιμέρους σκορ 8-2 πήγε στο +11 (69-58), στο 35’. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε με Γκούντουριτς, Καλάθη και Μπιέλιτσα, φέρνοντας το ματς ίσα (71-71), στο 38’. Με καλάθι και φάουλ του Μπόλντγουιν «ξεμπλόκαραν» οι γηπεδούχοι, με τον Γκούντουριτς να μειώνει στον πόντο (74-73), στο 39’. Ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν, με τον Μπράουν να κάνει 2/2 από τη γραμμή για το +3 (76-73), στα 21’’ πριν από τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μακάμπι άντεξε και πήρε τη νίκη με το τελικό 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-39, 61-56, 78-74