Euroleague

Κυρίαρχη Μακάμπι, «καθάρισε» τη Μονακό και έδειξε τον δρόμο στον Ολυμπιακό!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Μονακό και τη νίκησε άνετα με σκορ 93-83, δείχνοντας τον... δρόμο στον Ολυμπιακό, που υποδέχεται στην επόμενη αγωνιστική τους Μονεγάσκους!

Τρομερή Μακάμπι πήρε δεύτερη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα και... σκαρφαλώνει!

Η ομάδα του Οντέντ Κάτας δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Μονακό και τη νίκησε 93-83, δείχνοντας τον... δρόμο στον Ολυμπιακό, ο οποίος την αντιμετωπίζει την Πέμπτη (04/01)! Κάπως έτσι, οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 11-7 και έριξαν τους Μονεγάσκους στο 10-8.

Το ματς ήταν υπό τον έλεγχο της Μακάμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τους Γάλλους να έχουν μικρά ξεσπάσματα και να πλησιάζουν, ποτέ όμως να μην απειλούν τους τυπικά γηπεδούχους στο Βελιγράδι, γνωρίζοντας μια εύκολη ήττα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο τρομερός Μπόνζι Κόλσον, που μέτρησε 27 πόντους με 2/3 τρίποντα και 9/10 δίποντα. Βοήθησαν πολύ και οι Λορέντζο Μπράουν, Γουέιντ Μπόλντγουιν, που σκόραραν από 12. Από πλευράς των ηττημένων, αδιανόητη εμφάνιση με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ έκανε ο Μάικ Τζέιμς, αλλά δεν έφτασε.

Η Μονακό μπήκε καλύτερα στο ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα 2-6 με Μπράουν και Ντιαλό, όμως από εκεί και πέρα ακολούθησε ένας... μονόλογος της Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί βρήκαν ρυθμό και ανέκτησαν το προβάδισμα με Κόλσον και Μπόλντγουιν (8-6), ενώ πήραν φόρα χάρη στον Τζος Νίμπο, μετατρέποντας το 8-8 σε 20-8 με ένα επιμέρους σκορ 12-0. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-12 χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Κέμπα Γουόκερ.

Η κατάσταση ήταν ανάλογη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Μακάμπι με τρίποντο του Μπλατ πήγε στο 26-12. Η Μονακό προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε με 5 σερί πόντους του Γουόκερ σε 26-17, όμως ο Κόλσον απάντησε με ισάριθμους δικούς του για το 31-17 και αργότερα πέτυχε τρίποντο για το 34-21. Οι Γάλλοι έκαναν νέα αντεπίθεση και πλησίασαν στους 8 πόντους με Ντιαλό και Οκόμπο (36-28), όμως δέχθηκαν και πάλι σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Κόλσον, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω με 18 πόντους (46-28). Η Μονακό επιχείρησε με συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς να πλησιάσει (46-35), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σουτ του Μπράουν στη λήξη για το 49-35.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μπόλντγουιν έβαλε τρίποντο για το 52-35, ακολούθησε όμως ένα ξέσπασμα της Μονακό με ηγέτη τον Τζέιμς, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ 11-0 και το 52-46. Ο Ράφι Μένκο έδωσε μια «ανάσα» στους τυπικά γηπεδούχους με τρίποντο (56-47), όμως με Ντιαλό και Κορνελί οι Γάλλοι πλησίασαν ξανά στους 4 (56-52). Ο Μένκο ήταν και πάλι εκεί για να ευστοχήσει σε μακρινό σουτ (59-52), ενώ... τρίτωσε τα μακρινά του σουτ στο φινάλε της τρίτης περιόδου, που έληξε 64-54.

H γαλλική ομάδα δεν τα έβαλε κάτω και έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, με τους Οκόμπο και Τζέιμς να «ροκανίζουν» ξανά τη διαφορά για το 68-63. Ο τρομερός Κόλσον έδωσε λύση για το 71-63, όμως ο Τζέιμς έβαλε δύο τρίποντα για το 74-69. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν σε απίθανη κατάσταση και έβαλε τρίτο μακρινό σουτ για το 78-73, ωστόσο κάπου εκεί η Μακάμπι έθεσε ξανά υπό έλεγχο την κατάσταση με ένα επιμέρους σκορ 11-0 δια χειρός Κόλσον και Μπόλντγουιν, το οποίο ουσιαστικά έφερε τη νίκη στους Ισραηλινούς διαμορφώνοντας το 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 49-35, 64-54, 93-83