Euroleague

«Λύγισε» τη μαχητική Μπάγερν και παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας η Μακάμπι

Με ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκαμψε την αντίσταση (90-82) της Μπάγερν και ανέβηκε στο 13-12.

Τα κατάφερε με… άγχος η Μακάμπι!

Η Μπάγερν Μονάχου είχε το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα στο Τελ Αβίβ, αλλά η «ομάδα του λαού» πάτησε το… γκάζι στο τέταρτο και νίκησε 90-82, που την πήγε στο 13-12 και τη διατήρησε σε τροχιά οκτάδας.

Κορυφαίος για το σύνολο του Κάτας ήταν ο Μπράουν με 27 πόντους και 6 ασίστ, με τους Μπόλντγουιν και Κόλσον να προσθέτουν από 15π.

Από τους Βαυαρούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 9-16, ξεχώρισε ο Γουόλντεν με 19π.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς το ματς με τη Μακάμπι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (14-10), αλλά την Μπάγερν να βρίσκει λύσεις και να κλείνει την πρώτη περίοδο στην ισοπαλία (18-18).

Οι Βαυαροί έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με τον Χάντερ αρχικά πήγαν στο +6 (21-27) και συνεχίζοντας έτσι έφτασαν στο +9 (28-37), στο 16’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, αλλά η ομάδα του Τρινκιέρι διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +5 (39-44).

Με σερί 6-0 μπήκε η Μπάγερν στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο +11 (39-50), στο 23’. Η Μακάμπι έβγαλε αντίδραση με Μπόλντγουιν και Μπράουν και πλησίασε στο καλάθι (54-56), στο 27’. Όμως, στα τελευταία λεπτά οι Βαυαροί απάντησαν με τρίποντα και επιθετικά ριμπάουντ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +6 (61-67).

Δυνατή αρχή από τους γηπεδούχους στην τέταρτη περίοδο, όπου με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά (68-67), με τους παίκτες του Τρινκιέρι να απαντούν και να ισοφαρίζουν (74-74), στο 34’. Η Μακάμπι αντέδρασε και με μπροστάρη τον Κόλσον πήγε στο +6 (81-75) και χωρίς να χάσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, έφτασε στη νίκη με το τελικό 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67, 90-82