Euroleague

«Ξέρανε» την Άλμπα ο Οκόμπο και «πάτησε» κορυφή η Μονακό!

Με το buzzer beater τρίποντο του Έλι Οκόμπο, η Μονακό νίκησε 92-89 την Άλμπα Βερολίνου, πιάνοντας κορυφή!

Χαμογέλασε στο… θρίλερ η Μονακό!

Με το buzzer beater τρίποντο του Έλι Οκόμπο η ομάδα του Πριγκιπάτου νίκησε 92-89 την Άλμπα και ανέβηκε στο 10-4, συγκατοικώντας στην κορυφή με Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη, η ομάδα του Βερολίνου γνώρισε την 11η σερί της ήττα και το ρεκόρ υποχώρησε στο 3-11, με αποτέλεσμα να είναι μόνη στην τελευταία θέση.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τις άμυνες να ήταν… απούσες, αλλά τη Μονακό να είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, διατηρώντας το μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (28-25).

Οι Στράζελ και Οκόμπο πήγαν τους γηπεδούχους στο +8 (35-27) στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, η Άλμπα αντέδρασε και με μπροστάρη τον Σνάιντερ πήρε το προβάδισμα (38-40), στο 16’. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ντιαλό βρήκε τρομερό ρυθμό και κουβαλώντας την ομάδα του Πριγκιπάτου την έστειλε στα αποδυτήρια με το +8 (52-44).

Το τρίποντο του Ντιαλό στην αρχή του δεύτερου μέρους έστειλε τη Μονακό στο +11 (55-44), με την Άλμπα να βρίσκει λύσεις για την ισοφάριση (61-61), στο 26’. Όμως, οι Μονεγάσκοι πάτησαν ξανά το… γκάζι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-4 και το +7 (72-65).

Οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +10 (77-67) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, αλλά η Άλμπα πήρε… φωτιά στην περιφέρεια και έτσι πέρασε μπροστά (79-80), στο 34’. Η Μονακό αντέδρασε αρχικά με ένα σερί 4-0 (83-80), όμως Τίμαν και Λάμερς δεν τα… παράτησαν και ισοφάρισαν (89-89), στα 17'' πριν από τη λήξη. Ωστόσο, την τελευταία λέξη είπε ο Οκόμπο, ο οποίος με buzzer beater τρίποντο έδωσε τη νίκη στη Μονακό!

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89