Euroleague

Έμεινε με το… «αχ» και περιμένει σπίτι του ο Ολυμπιακός!

Το τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα 78-77 από τη Μονακό, η οποία έκανε το 2-2 και η πρόκριση θα κριθεί στο πέμπτο ματς στο ΣΕΦ.

Ένα… σουτ μακριά από το δεύτερο break έμεινε ο Ολυμπιακός!

Ο Σλούκας αστόχησε στην εκπνοή και οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 78-77 από τη Μονακό, με τη σειρά να πηγαίνει στο 2-2 και την πρόκριση στο Final Four να κρίνεται στο πέμπτο και τελευταίο ματς στο ΣΕΦ (4/5).

Ο διεθνής γκαρντ των «ερυθρόλευκων» ήταν και πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, με τον Βεζένκοφ να είχε 17π. και τον Παπανικολάου 13π.

Από τους Μονεγάσκους, κορυφαίος και καθοριστικός ήταν ο Μπέικον με 21 πόντους, με τον Τζέιμς να είχε 18π. και τον Χολ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14π. και 10 ριμπάουντ.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Νευρική αρχή με λάθη από τους «ερυθρόλευκους», με τη Μονακό να είχε το προβάδισμα (6-3), στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό από την άμυνα και τα απανωτά κλεψίματα με μπροστάρη τον Παπανικολάου, που τους έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και σερί 9-0 για το +6 (6-12), στο 5’. Με την είσοδο του Μπέικον, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και μείωσαν στον πόντο (11-12), με τους Πειραιώτες να απαντούν με Φαλ και Βεζένκοφ για το νέο +6 (13-19), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν πολύ άστοχοι και χωρίς καλές επιστροφές στην άμυνα και έτσι δέχθηκαν σερί 6-0 για την ισοφάριση (19-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (21-22), με τον Λι να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα και να στέλνει τη Μονακό στο +4 (27-23), στο 12’. Εκεί, ο Ολυμπιακός απάντησε με Σλούκα, Γουόκαπ και Φαλ και με καλές άμυνες, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-10, για το +4 (29-33), στο 15’. Το καλάθι και φάουλ του Μοτιεγιούνας έριξε τη διαφορά στον πόντο, με την απάντηση των «ερυθρόλευκων» να ήταν Φαλ, Σλούκας και Πρίντεζης και τη διαφορά να πηγαίνει στο +8 (32-40), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλές επιλογές στην επίθεση άλλα ήταν άστοχοι, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονταν το μπόνους των βολών και να ροκανίζουν τη διαφορά (38-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μονακό-Ολυμπιακός 78-77

Με απανωτές καλές άμυνες και τον Φαλ σημείο αναφοράς στην επίθεση, ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί 7-0 στο δεύτερο μέρος για το +11 (38-49), στο 22’. Στη συνέχεια, λάθη αλλά και Χολ και Τζέιμς μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (47-49), με τον Βεζένκοφ να απαντά για το +5 (47-52), στο 24’. Η αντίδραση των Μονεγάσκων ήρθε με τον Μπέικον, με τη διαφορά να πέφτει στον πόντο (51-52) και τον Βεζένκοφ ξανά να στέλνει τη διαφορά στο +6 (53-59), στο 26’. Ακολούθησαν απανωτά λάθη από τους παίκτες του Μπαρτζώκα με τους γηπεδούχους να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο και με σερί 9-0 να παίρνουν το προβάδισμα (62-59) και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +4 (65-61).

Άσχημο ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο από τον Ολυμπιακό, καθώς επιθετικά είχε κακές και άστοχες επιλογές, ενώ από την άλλη ο Τόμας έγινε… ήρωας για τη Μονακό και με δικούς του πόντους την έστειλε στο +9 (70-61), στο 32’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με άμυνες και τους Γουόκαπ, Παπανικολάου και Βεζένκοφ και ένα σερί 10-0 που τους έδωσε το προβάδισμα (70-71), με τον Σλούκα να στέλνει τη διαφορά στο καλάθι (72-74), στο 35’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες κόλλησαν και ο Μπέικον έβαλε μπροστά (76-74) τους Μονεγάσκους, με τον Σλούκα να κάνει το 76-77, στο 38’. Ο Μπέικον έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (78-77), στα 53’’ πριν τη λήξη, ενώ ο ίδιος αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Μονεγάσκων, με τον Σλούκα να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή (και αφού ο Φαλ δεν τελείωσε τη φάση κάτω από το καλάθι) και τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77