Euroleague

Πήρε το θρίλερ με τη Μονακό και κλείδωσε τα playoffs η Παρτίζαν!

Η Παρτίζαν απέδρασε με 88-84 από την έδρα της Μονακό, ανέβηκε στο 19-14 και κλείδωσε την είσοδό της στα playoffs της Ευρωλίγκας, μετά από 13 χρόνια απουσίας.

Πήρε το θρίλερ με τη Μονακό στο φινάλε και κλείδωσε την πρόκριση για τα playoffs της Ευρωλίγκας μετά από 13 χρόνια η Παρτίζαν (84-88)!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έπειτα και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά, εν τέλει έφυγε από το Πριγκιπάτο με ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Εξαιρετική η παρουσία των Αβράμοβιτς και ΛεΝτέι, με 22 πόντους έκαστος. Δεν ήταν αρκετοί οι 23 πόντοι του Οκόμπο στους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-1 στο 3’. Ο Παπαπέτρου μείωσε με τρίποντο σε 14-8, λίγο αργότερα, με τον Τζέιμς να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά, κάνοντας το 20-11 στο 6’. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε το γκάζι, με το τέλος αυτής να βρίσκει μπροστά τη Μονακό με 22-18.

Ο ΛεΝτέι μείωσε σε 24-22 στο 12΄, ενώ με τρίποντο του Αβράμοβιτς, οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ, με 29-28. Ο Σμάιλαγκιτς έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα του (28-34), ενώ ο Νάναλι έκανε το 37-30 στο 16’. Ο Λεσόρ έκανε το 42-32, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 42-35 υπέρ της Παρτίζαν.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Σέρβοι παρουσιάστηκαν στο παρκέ για να πάρουν το ματς και να βάλουν «φωτιά» στη μάχη της οκτάδας, με τον ΛεΝτέι να κάνει το 53-38 στο 26’. Ωστόσο, με τον Οκόμπο να βγαίνει μπροστά, η Μονακό μείωσε στους δύο πόντους (51-53), ενώ η μονομαχία του Αμερικανού και του Λόιντ στο τελευταίο δίλεπτο, με τους δύο παίκτες να σκοράρουν τους πόντους των ομάδων τους, να λήγει με 62-56 για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο, η Μονακό μπήκε πιο αποφασισμένη στο παρκέ και όχι απλά επέστρεψε από το 67-59 του Αβράμοβιτς στο 32’, αλλά κατάφερε να πάρει και προβάδισμα, με τον Μοτεγιούνας να κάνει με εύστοχο τρίποντο το 76-75. Στα τελευταία λεπτά, η διαφορά άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Πάντερ να κάνει με τρίποντο το 84-80 17’’ πριν το φινάλε και να δίνει ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του. Οι δύο βολές του Αβράμοβιτς 2'' έκαναν το 88-84 υπέρ των Σέρβων, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-42, 56-62, 84-88