Euroleague

Επίδειξη δύναμης της Μονακό στην Παρτίζαν με... ιστορικό Τζέιμς!

Με ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο και πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς, η Μονακό συνέτριψε 85-70 την Παρτίζαν, για την τρίτη της σερί νίκη!

Με… μαέστρο τον Μάικ Τζέιμς και μία καταιγιστική τέταρτη περίοδο, η Μονακό συνέτριψε 85-70 την Παρτίζαν, για την τρίτη σερί νίκη που την κρατά γερά στην εξάδα (14-10).

Με τους 19 πόντους που σημείωσε ο Αμερικανός γκαρντ, δεν ήταν μόνο κορυφαίος για την ομάδα του Πριγκιπάτου, αλλά έφτασε τους 4.383 πόντους στην Ευρωλίγκα, πιάνοντας στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας τον Νάντο Ντε Κολό!

Από την άλλη, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς υποχώρησε στο 12-12. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέβιν Πάντερ με 28 πόντους.

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Μονακό, η οποία προηγήθηκε 8-2 στα πρώτα λεπτά και με τους Οκόμπο και Λόιντ διατηρούσε την απόστασή της (14-9), μέχρι το 7’. Ωστόσο, το τελευταίο τρίλεπτο ανήκε στην Παρτίζαν, η οποία με τους Νάναλι και Πάντερ έκανε σερί 7-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά (14-16).

Ο Καμίνσκι έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5 (14-19) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου και διατηρούνταν μπροστά (22-26), μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, οι Μονεγάσκοι έβγαλαν αντίδραση με μπροστάρη τον Μπλοσομγκέιμ, για το προσπέρασμά τους και το +4 (30-26), στο 16’. Η Παρτίζαν ισοφάρισε προσωρινά με τον Καμπόκλο (32-32), με τη Μονακό να πατά το… γκάζι για το +9 (42-33) και τον Πάντερ να διαμορφώνει με buzzer beater τρίποντο το 44-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Μονακό να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα και την απόσταση (59-51), μέχρι το 26’. Στα τελευταία λεπτά, η Παρτίζαν έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας στο καλάθι (63-61), με τον Τζέιμς να κάνει 2/2 βολές για το +4 (65-61), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με μπροστάρη τον Τζέιμς, η Μονακό ξεκίνησε με σερί 9-0 μπήκε στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας για πρώτη φορά στο +13 (74-61), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε… πάρτι, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμη και στο +17 (85-68) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 85-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-38, 65-61, 85-70