Euroleague

Μουμπρού: «Πήρε αυτοπεποίθηση στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός»

Στην κακή άμυνα της τρίτης περιόδου απέδωσε ο Άλεξ Μουμπρού την ήττα της Βαλένθια από τον Ολυμπιακό.

Την ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος αναγνώρισε ο Άλεξ Μουμπρού μετά την ήττα (92-85) της Βαλένθια, με τον προπονητή των «νυχτερίδων» να αναφέρεται ξεχωριστά στην κακή άμυνα της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Άλεξ Μουμπρού:

«Ήταν ένα παιχνίδι χωρισμένο σε δύο μέρη. Στο πρώτο εμείς κυριαρχήσαμε, ήμασταν καλύτεροι και θα μπορούσαμε να είχαμε κλείσει το ημίχρονο με μεγαλύτερη διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην άμυνα και εμείς σταματήσαμε. Σταματήσαμε να παίζουμε άμυνα, όπου δεχτήκαμε πολλά εύκολα καλάθια.

Όχι μόνο από τον ΜακΚίσικ, αλλά και από άλλους παίκτες. Και αυτό τους έδωσε αυτοπεποίθηση. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μειώσαμε ακόμη και στους έξι πόντους, αλλά είχαμε 2-3 επιθέσεις που πήραμε καλά σουτ, τα οποία δεν μπήκαν. Αν έμπαιναν αυτά τα σουτ, τότε θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε περισσότερα