Euroleague

Έφυγε… όρθια από το Μόναχο η Φενέρμπαχτσε!

Με κορυφαίο τον Γουίλμπεκιν και μοιραίο για την Μπάγερν τον Μπόνγκα στο τέλος, η Φενέρμπαχτσε έφυγε με τη νίκη (76-67) από το Μόναχο!

Παρά τη μεγάλη αντίσταση από την Μπάγερν, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το Μόναχο, επικρατώντας 76-67, για το 4-1 στην Ευρωλίγκα.

Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο, καθώς όταν αυτό ήταν στο καλάθι (66-68), ο Μπόνγκα ήταν μοιραίος για τους Βαυαρούς και έτσι άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη της ομάδας του Ιτούδη.

Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Γουίλμπεκιν με 17 πόντους, ενώ 14π. πρόσθεσε ο Γκούντουριτς. Πρώτο παιχνίδι για τον Ντόρσεϊ μετά τον τραυματισμό του με 5π. και 3 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση από τον Παπαγιάννη με 8π., 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Καλάθης είχε 4π. και 2 ριμπάουντ.

Από την άλλη, η ομάδα του Λάσο υποχώρησε στο 2-3, έχοντας τον Φρανσίσκο πρώτο σκόρερ με 11 πόντους και 5 ασίστ.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (15-14), μέχρι το 8’. Στη συνέχεια, η Μπάγερν ξέφυγε στο +6 (20-14), αλλά το… έσβησαν οι Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν για τη Φενέρμπαχτσε στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).

Με το ίδιο δίδυμο συν τον Παπαγιάννη, η ομάδα του Ιτούδη είχε τον έλεγχο στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, πηγαίνοντας στο +7 (22-29), στο 12’. Στη συνέχεια, οι Φρανσίσκο και Μπούκερ κράτησαν επιθετικά τους Βαυαρούς, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, πηγαίνοντας στο +9 (32-41), στο 18’. Ωστόσο, τα πολλά λάθη των Τούρκων στα τελευταία λεπτά επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με σερί 6-0 (38-41).

Με σερί 4-0 μπήκε η Μπάγερν στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (42-41). Η απάντηση της Φενέρ ήταν επιμέρους σκορ 2-7, για το +4 (44-48), στο 25’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε εξαιτίας της αστοχίας και των δύο (47-50), όμως στο τελευταίο δίλεπτο Παπαγιάννης και Γουίλμπεκιν… υπέγραψαν το +8 (47-55) των φιλοξενούμενων, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τρίποντο του Γκούντουριτς έστειλε τη Φενέρ στο +11 (47-58) στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου. Η Μπάγερν προσπάθησε να μείνει στο ματς, με τους Τούρκους να έχουν τα ηνία λόγω των επιθετικών ριμπάουντ (58-64), μέχρι το 35’. Ακολούθησε αρχικά ένα σερί 6-0 των Βαυαρών (61-64), με τους Μπούκερ και Ομπστ να φέρνουν τη διαφορά στο καλάθι (66-68), στο 38’. Στη συνέχεια, ο Καλάθης έκανε λάθος, ο Μπόνγκα αστόχησε από κοντά και ο Μότλι έκανε το 68-70, στο 39’. Στην επόμενη επίθεση ο Μπόνγκα υπέπεσε σε λάθος που ήταν καταδικαστικό για την Μπάγερν, καθώς έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ να πάρει τη νίκη με το τελικό 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 47-55, 67-76