Euroleague

Λύγισε τη Μακάμπι και τον… εξωγήινο Μπράουν η Μπάγερν!

Η συγκινητική εμφάνιση του Λορέντζο Μπράουν δεν ήταν αρκετή για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία ηττήθηκε 98-89 από την Μπάγερν, στο Μόναχο.

Παραμένει ακίνδυνη μακριά από το Τελ Αβίβ η Μακάμπι!

Παρά την… εξωπραγματική εμφάνιση του Λορέντζο Μπράουν, η Μπάγερν είχε πλουραλισμό και επικράτησε 98-89, στο Μόναχο, ανεβαίνοντας στο 4-7.

Από την άλλη, η «ομάδα του λαού» γνώρισε την πέμπτη ήττα της σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς φέτος, ενώ υποχώρησε στο 5-6.

Κορυφαίος της Μπάγερν ο Γουίνστον με 23 πόντους, με τον Χάρις να προσθέτει 14π. και τον Μπόνγκα να είχε 12π. και 9 ριμπάουντ.

Για τη Μακάμπι, ο Μπράουν τελείωσε το ματς με 36 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, έχοντας και 43 στο σύστημα αξιολόγησης!

Ντέρμπι πολύ υψηλού ρυθμού και με τις άμυνες… απούσες από την αρχή ήταν το παιχνίδι, όπου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και χάρη σε καλάθι του Γουέιλερ-Μπαμπ η Μπάγερν έκλεισε μπροστά (26-24) την πρώτη περίοδο.

Καλύτερο ξεκίνημα από τους Βαυαρούς στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς διατηρούσαν το προβάδισμά τους, το οποίο έφτασε στο +9 (40-31), στο 14’. Στη συνέχεια και με ένα μίνι-ξέσπασμα του Γουίνστον οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (48-38), στο 17’. Ωστόσο, εναπομείναντα χρόνο η «ομάδα του λαού» αντέδρασε και μείωσε την απόσταση (50-44), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή τον Γιάραμαζ, η Μπάγερν πήγε ξανά στο +10 (59-49), στο 24’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μακάμπι ανέβασε… στροφές και έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει μέχρι το καλάθι (67-65), στο 28’. Οι Βαυαροί απάντησαν με τον Ομπστ για το +8 (73-65), με τον Άνταμς να διαμορφώνει το 73-67 της τρίτης περιόδου.

Οι Βαυαροί είχαν το προβάδισμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο Λορέντζο Μπράουν κρατούσε τη Μακάμπι κοντά (81-77). Με μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ, η Μπάγερν ξέφυγε στο +8 (85-77), στο 35’. Στα τελευταία λεπτά, ανέλαβε δράση ο Γουίνστον για τους γηπεδούχους και αφού τους συντηρούσε μπροστά, πήραν τη νίκη με το τελικό 98-89.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89

Μπάγερν Μονάχου-Μακάμπι Τελ Αβίβ 98-89