Euroleague

Στεγνό καθάρισμα με ιστορικό Γιουλ για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Μόναχο!

Με τον Σέρχιο Γιουλ να γράφει ιστορία με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, οι «μερένχες» πέρασαν άνετα από το Μόναχο, επικρατώντας με 92-71 της Μπάγερν για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Συνέχεια στις υψηλές πτήσεις της έδωσε το βράδυ της Τρίτης (09/01) η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πέρασε και από το Μόναχο, επικρατώντας άνετα με σκορ 92-71 της Μπάγερν για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Σε ένα ιστορικό βράδυ για τον Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος και έφτασε τις 1.047 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις και έγινε ο πρώτος σε συμμετοχές στην ιστορία της «βασίλισσας», η ομάδα του Τσους Ματέο έφτασε στην 18η νίκη της σεζόν, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και σε απόσταση από τους διώκτες της.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πουαριέ με 18 πόντους, με τους Χεζόνια και Μούσα να ακολουθούν με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τους Βαυαρούς, που έπεσαν στη 14η θέση και στο 8-12, ξεχώρισαν Φρανσίσκο (14π.) και Μπολμάρο (11π.).

Το ματς:

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, έχοντας σταθερά το πάνω χέρι στο σκορ. Με τους Χεζόνια και Μούσα στην αιχμή του δόρατος, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 15-9 στο 4', με τους Γερμανούς να μαζεύουν κάπως τη διαφορά για το 24-18 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το +15 (27-42) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, προτού κλείσουν το ημίχρονο με +9 για το 45-36.

Η Ρεάλ συνέχισε και στην τρίτη περίοδο να διατηρεί τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο +11 (53-64). Με ένα μικρό ξέσπασμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου, η Μπάγερν μείωσε στους 5 (65-70). Μια αντεπίθεση που δεν είχε αντίκρισμα, αφού, οι Ισπανοί πάτησαν το πόδι στο γκάζι, φτάνοντας μέχρι και στο +22 (!), για να πάρουν τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 92-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 36-45, 53-64, 71-92.