Euroleague

«Γονάτισε» στο τέλος τη Βαλένθια η Μπαρτσελόνα

Με ένα μίνι-ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της Βαλένθια, επικρατώντας 74-70!

Σημάδια ανάκαμψης από την Μπαρτσελόνα μετά τη συντριβή από την Μπασκόνια!

Με καθοριστικούς τους Βέσελι, Αμπρίνες και Κάλινιτς στα τελευταία λεπτά, οι Καταλανοί νίκησαν 74-70 τη Βαλένθια, πηγαίνοντας στο 7-2. Από την άλλη, αυτή ήταν τρίτη σερί ήττα για τις «νυχτερίδες», που υποχώρησαν στο 5-4.

Ο Βέσελι ήταν και κορυφαίος για τους «μπλαουγκράνα» με 17 πόντους, ενώ άλλους 12π. πρόσθεσε ο Αμπρίνες.

Από την ομάδα του Μουμπρού, ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Ίνγκλις με 15π. και 13π. αντίστοιχα.

Από νωρίς είχε σταθερά το προβάδισμα η Μπαρτσελόνα, με τη Βαλένθια να μένει κοντά (13-11), μέχρι το 5’. Έκτοτε, οι «μπλαουγκράνα» πήραν τον έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (25-16). Καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι, πλησιάζοντας στον πόντο (29-28), στο 16’. Έτσι κύλησε το ματς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Καταλανούς να διατηρούν το προβάδισμά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (37-33).

Με σερί 5-0 μπήκε η Βαλένθια στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (37-38), με τους Σατοράνσκι και Αμπρίνες να απαντούν για το +5 (45-40), στο 23’. Ωστόσο, οι «νυχτερίδες» αντέδρασαν έμειναν κοντά και έτσι οι «μπλαουγκράνα» έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το μπροστά (54-52).

Καλύτερα μπήκε η Βαλένθια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα (58-60), στο 34’. Εκεί, ανέλαβαν… δράση οι Αμπρίνες και Κάλινιτς, οι οποίοι με τα τρίποντά τους έστειλαν την Μπαρτσελόνα στο +8 (68-60), στο 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι Καταλανοί άντεξαν στην πίεση της ομάδας του Μουμπρού και πήραν τη νίκη με το τελικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 37-33, 54-52, 74-70