Euroleague

Κέρδισε χωρίς να ιδρώσει τη Βιλερμπάν των πολλών απουσιών η Μπαρτσελόνα

Χωρίς να απειληθεί καθόλου, η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε εύκολα (84-71)το εμπόδιο της ελλιπούς Βιλερμπάν για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, παραμένοντας στα ψηλά της βαθμολογίας.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Μπαρτσελόνα, η οποία μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας στο Καζάν, επικράτησε εύκολα με 84-71 της Βιλερμπάν και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της Ευρωλίγκα, παίρνοντας τη 17η νίκη της στη σεζόν (17-5).

Οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τις πολλές απουσίες (δεν αγωνίστηκαν οι Ντιό, Λάιτι, Χάουαρντ, Μόργκαν και Γουενμπανιάμα) και να διεκδικήσουν τη νίκη στη Βαρκελώνη, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα τους στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές και πέφτοντας στο 9-13. Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι υποδέχονται τον Παναθηναϊκό την επόμενη εβδομάδα, δεν αγωνίστηκαν οι Σανλί, Αμπρίνες και Οριόλα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λαπροβίτολα (20π.) και Μίροτιτς (16π., 7 ριμπ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Φαλ (20π., 7 ριμπ.) και Οκόμπο (17π., 8 ασ.).

Το ματς:

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα από τις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης, προηγούμενη με 10-2 στο 2’. Ο Λαπροβίτολα ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα και έφτασε τους 8 προσωπικούς πόντους από νωρίς, διαμορφώνοντας με εύστοχο τρίποντο το 13-4 στο 4’. Η Βιλερμπάν αντέδρασε και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 13-9 στο 6’, με τους «μπλαουγκράνα» ωστόσο να «πετούν φωτιές» επιθετικά στην πρώτη περίοδο (6/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα), ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με διψήφια διαφορά (28-17).

Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 84-71
Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Γιακουμπάιτις να ανεβάζει τη διαφορά στη μέγιστη, μέχρι εκείνη τη στιγμή, τιμή της για τους γηπεδούχους (+13, 32-19) στο 14’. Ο Καλάθης σκόραρε τους πρώτους του πόντους στη βραδιά στο 18’, κάνοντας το 40-25, με την Μπαρτσελόνα να κλείνει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 45-30.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν το «πόδι από το γκάζι» και τον Μίροτιτς να εκτοξεύει τη διαφορά στους 19 (56-37) στο 25’, φτάνοντας τους 16 προσωπικούς πόντους. Ο Λαπροβίτολα έκανε το 68-45 στο 29’, πριν μειώσει η Βιλερμπάν σε 68-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος, με την Μπαρτσελόνα να συνεχίζει να ευστοχεί και τη διαφορά να παραμένει σε πολύ ψηλά επίπεδα. Ο Χίγκινς σκόραρε στο 35’ για το +25 της Μπάρτσα (84-59), με τους γηπεδούχους να χαλαρώνουν στα τελευταία λεπτά και τη Βιλερμπάν απλώς να μειώνει για το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71