Euroleague

Νίκησε με ανατροπή τη Μακάμπι και ανέβηκε στη δεύτερη θέση η Μπαρτσελόνα

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 83-78 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Παλάου Μπαλουγκράνα», για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αγχώθηκε και δυσκολεύτηκε κόντρα στην αξιόμαχη Μακάμπι, αλλά τελικά η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει με 83-78, πανηγυρίζοντας τη 14η νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα και ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν ακόμα και με διψήφια διαφορά κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν χαρακτήρα στην »τελική ευθεία» του ματς, παίρνοντας με επί μέρους σκορ 21-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο και φτάνοντας τελικά στη νίκη με 83-78.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χίγκινς (15π.), Γιοκουμπάιτις (14π.) και Μίροτιτς (11π, 9 ριμπ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Άνταμς (20π, 4 ασίστ), Μπόλντγουιν (15π, 6 ασίστ) και Μάρτιν (11π, 6 ριμπ.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα μπαίνει… φορτσάτη, παίρνοντας προβάδισμα 7-2 με σκόρερ τους Λαπροβίτολα, Σατοράνσκι και Βέσελι. Η Μακάμπι απάντησε και ισοφάρισε με τρίποντο του Μάρτιν και λέι απ του Μπόλντγουιν, πριν δύο συνεχόμενα τρίποντα των Κάλινιτς και Γιακουμπάιτις δώσουν προβάδισμα πέντε πόντων (20-15) στους γηπεδούχους.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί κατάφεραν να πλησιάσουν σε «απόσταση βολής» (23-21) χάρη σε ένα τρίποντο του Σόρκιν, όμως η Μπαρτσελόνα κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμά της στο +9 (34-25) με τρίποντα των Αμπρίνες, Τόμπι και ένα δίποντο του Χίγκινς. Ο Σατοράνσκι έδωσε για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά στην ομάδα του (38-28), ωστόσο η Μακάμπι μείωσε σε 41-37 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (41-44), με τον Μίροτιτς να ισοφαρίζει με τρίποντο. Ο Μπόλντγουιν σκόραρε δώδεκα συνεχόμενους πόντους για το 58-51 υπέρ της Μακάμπι, ενώ ο Άνταμς έφτασε τους 16 προσωπικούς πόντους, βάζοντας την ομάδα μπορστά με διψήφια διαφορά (67-57).

Η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμά της στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα βελτίωσε κατακόρυφα την αμυντική της λειτουργεία και δημιουργώντας ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 πέρασε μπροστά με 82-74 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη, επικρατώντας τελικά με 83-78!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78