Euroleague

«Λυτρωτής» Λαπροβίτολα… ξέρανε τη Μακάμπι και κράτησε στην τετράδα την Μπαρτσελόνα!

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Λαπροβίτολα από τα 8 μέτρα, στα 5,3’’ πριν τη λήξη, η Μπαρτσελόνα νίκησε 92-89 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έμεινε σε τροχιά τετράδας!

Χόρεψε αργεντίνικο… τάνγκο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ η Μπαρτσελόνα!

Με ένα τεράστιο τρίποντο του Νικολάς Λαπροβίτολα, στα 5,3’’ πριν τη λήξη, οι Καταλανοί επικράτησαν 92-89 και ανεβαίνοντας στο 22-11, παραμένουν σε τροχιά τετράδας.

Από την άλλη, η «ομάδα του λαού» γνώρισε την πρώτη της ήττα έπειτα από έξι σερί νίκες, υποχωρώντας στο 19-14 και πλέον θα συμμετέχει μόνο στα play-in, αφού έχασε τις ελπίδες για την πρώτη εξάδα.

Πρώτοι σκόρερ των «μπλαουγκράνα» ήταν οι Γιαν Βέσελι και Άλεξ Αμπρίνες με 17 πόντους ο καθένας. Ο Αργεντινός γκαρντ ήταν εξίσου εξαιρετικός με 15π. και 9 ασίστ. Ο Τόμας Σατοράνσκι είχε μόλις 2π., αλλά μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για τη Μακάμπι ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν με 22 πόντους, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή, ενώ 14π. με 9 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τζος Νίμπο.

Ανώτερη η Μπαρτσελόνα στο ξεκίνημα, έχοντας σταθερά το προβάδισμα και μία καλή διαφορά, η οποία έφτασε στο +7 (15-8), στο 7’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά η Μακάμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τα τρίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο στην ισοπαλία (19-19).

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι Ισραηλινοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα και φτάνοντας στο +10 (25-35), στο 14’. Με μπροστάρη τον Λαπροβίτολα αρχικά οι Καταλανοί ισορρόπησαν το ματς (34-37) και με τον Αμπρίνες να μπαίνει στην… εξίσωση, πήραν το προβάδισμα (44-41), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο η άμυνα κράτησε τους φιλοξενούμενους και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 44-43.

Το ντέρμπι κράτησε για τα καλά στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου μέρους, με τη Μακάμπι να είχε το προβάδισμα (49-50). Στη συνέχεια, ακολούθησαν απανωτά τρίποντα του Πάρκερ και η Μπαρτσελόνα ξέφυγε στο +8 (60-52), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «μπλαουγκράνα» διατηρούσαν το προβάδισμα και τη διαφορά (70-61), με το buzzer beater του Μπόλντγουιν να διαμορφώνει το 70-63 της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστή τον Μπόλντγουιν, η Μακάμπι αρχικά πλησίασε στο καλάθι (72-70), στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και με τα τρίποντα του ΝτιΜπαρτολομέο πέρασε μπροστά και στο +3 (75-78), στο 33’. Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε προσωρινά, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Μπόλντγουιν και Μπλατ για το +5 (80-85), στο 35’. Με άμυνες και τους Βέσελι και Αμπρίνες, οι Καταλανοί έκαναν σερί 9-0 για το προβάδισμα (89-85), στο 38’. Με ένα καλάθι από Μπράουν και Μπόλντγουιν και ενδιάμεσα ένα λάθος του Σατοράνσκι, το ματς πήγε στην ισοπαλία (89-89), στα 27,4’’ πριν τη λήξη. Με ένα τεράστιο τρίποντο του Λαπροβίτολα από τα 8 μέτρα έκανε το 92-89, στα 5,3’’. Στην τελευταία επίθεση ο Μπόλντγουιν αστόχησε και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 44-43, 70-63, 92-89