Euroleague

«Πάτησε» τη Μπασκόνια και... έπιασε Ολυμπιακό η Μπαρτσελόνα!

Με τους Βέσελι και Χίγκινς να κάνουν ματσάρα, η Μπαρτσελόνα πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στη Μπασκόνια (96-84), έκανε το 12-12 μεταξύ τους στην Ευρώπη και έπιασε τον Ολυμπιακό στο 7-3!

Συγκάτοικος στη δεύτερη θέση της Ευρωλίγκας με Ολυμπιακό, Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό είναι πλέον οι Μπαρτσελόνα (7-3), με τους Καταλανούς σπουδαία εντός έδρας νίκη (96-84) κόντρα στη μαχητική Μπασκόνια (5-5), ισοφαρίζοντας σε 12-12 τις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην Ευρώπη!

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο συγκλονιστικός με 25 πόντους Μάρκους Χάουαρντ, ενώ για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έκαναν τη διαφορά οι Kόρεϊ Χίγκινς (17π., 2ρ., 2ασ) και ο Γιάν Βέσελι (18π., 3ρ., 3ασ).

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες δεν άφηναν με τίποτα η μια την άλλη να ξεμακρύνει. Ο Κάλινιτς με 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ηγήθηκε επιθετικά για τη Μπαρτσελόνα και την κράτησε για τα καλά στο ματς, με τη Μπασκόνια να βρίσκει λύσεις από την «πολυφωνία» της (22-22). Ο Αμπρίνες ανέλαβε για τους Καταλανούς και έστειλε τη διαφορά στο +8 (35-27)! Ο Χάουαρντ όμως «βομβάρδιζε» για τους Βάσκους και ήρθε η ισοφάριση άμεσα (42-42), ενώ το 52-48 με καλάθι του Ντα Σίλβα, τα άφηνε όλα ανοιχτά για το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Χένρι ανέβασε ρυθμούς και κράτησε κοντά τη Μπασκόνια, αλλά ο Λαπροβίτολα με δύο σερί τρίποντα άνοιξε την ψαλίδα στο +7 (73-66). Παρόλα αυτά ο Χάουαρντ από τις βολές μάζεψε την κατάσταση (76-73). Στο τέταρτο δεκάλεπτο μπορεί οι διαιτητές να έκαναν ένα τραγικό λάθος, όμως ο Χίγκινς με τρία σερί τρίποντα «διόρθωσε» την κατάσταση (90-80)! Ο Αμερικανός έβαλε και 3/3 βολές, η διαφορά πήγε στο +12 (94-82), με το τελικό 96-84 να αποτυπώνει ακριβώς την εικόνα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84