Euroleague

Κυρίαρχη Μπασκόνια στο ισπανικό ντέρμπι οκτάδας με τη Βαλένθια!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση επιθετικά, η Μπασκόνια διέλυσε με το εμφατικό 114-75 τη Βαλένθια, εδραιώνοντας τη θέση της στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκας!

Οι Βάσκοι δυσκολεύτηκαν για ένα μόνο ημίχρονο κόντρα στους φιλοξενούμενους, αλλά στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και τελικά πανηγύρισαν μία άνετη νίκη (114-75), χάρη στην οποία βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-12 και ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η Βαλένθια γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα της, μετά από την εντός έδρας κόντρα στον Ολυμπιακό, πέφτοντας στο 13-13 και μένοντας εκτός θέσεων που οδηγούν στα playoffs.

Οι θριαμβευτές είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Χόμς (24π.), Τόμπσον (16π, 11 ασίστ), Κοστέλο (15π, 8 ριμπ.), Γκιεντράιτις (14π.) και Μαρίνκοβιτς (15π.), ενώ για τους ηττημένους διασώθηκαν Χάρπερ (15π.) και Λόπεθ-Αροστέγι (13π.).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γουέμπ να σκοράρει με τρίποντο για τη Βαλένθια, η οποία μπήκε πιο συγκεντρωμένη και εύστοχη. Ο Ραντεμπό έκανε με δικό του τρίποντο το 10-6 υπέρ των φιλοξενούμενων, πριν η Μπασκόνια βρει ρυθμό, ισοφαρίζοντας σε 10-10, με τον Κότσαρ. Με ένα σερί 7-2 η Βαλένθια ξαναπέρασε μπροστά (12-17), ενώ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν φτιάχνοντας δικό τους σερί 9-0, για το υπέρ τους 21-12. Ο Ριβέρο ισοφάρισε σε 21-21 για την ομάδα του Μουμπρού, οι Κοστέλο και Ντίεθ έβαλαν μπροστά την Μπασκόνια με +6 (27-21), πριν ο Χάρπερ μειώσει για το 27-24 της πρώτης περιόδου.

Οι Βάσκοι πέρασαν μπροστά με 32-25 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, χάρη σε τρίποντο του Μαρίνκοβιτς, πριν ο Πρέπελιτς απαντήσει για το 32-28. Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 36-28, αναγκάζοντας τον Μουμπρού να καλέσει ένα.. εξοργισμένο time-out, στο οποίο όμως οι παίκτες του αφυπνίστηκαν, μειώνοντας σε 39-36 με τρίποντο του Χάρπερ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Μπασκόνια ανέβασε ρυθμό και βελτίωσε τα ποσοστά ευστοχίας της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (57-48).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Χομς και Γκιεντράιτις να δίνουν στην Μπασκόνια προβάδισμα 15 πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (65-50), ενώ οι γηπεδούχοι διατήρησαν με σχετική άνεση την υπέρ τους «διαφορά ασφαλείας» μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, όταν προηγούνταν με 81-64, παρά το buzzer-beater τρίποντο του Χάρπερ.

Η Μπασκόνια συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν οι Μαρίνκοβιτς, Γκιεντράιτις και Χομς συνέχισαν να κάνουν ό,τι ήθελαν την άμυνα της Βαλένθια, δημιουργώντας επιβλητικό σερί 21-0 και ξεπερνώντας τους 100 πόντους (102-66), ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το φινάλε. Το τελικό 114-75 αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς, στέλνοντας την Μπασκόνια στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 57-48, 81-64, 114-75