Euroleague

«Άλωσε» τη Βιτόρια με… σόου του Μπελινέλι η Βίρτους!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπελινέλι και ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια έφυγε με τη νίκη από τη Βιτόρια, επικρατώντας 91-81 της Μπασκόνια!

Πέρασε και από τη Βιτόρια η Βίρτους!

Η ομάδα από την Μπολόνια πάτησε το… γκάζι από το 33’ και μετά και δίχως να αφήσει περιθώρια στην Μπασκόνια, επικράτησε 91-81.

Τρίτη σερί νίκη για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι, ανεβαίνοντας στο 10-4. Από την άλλη, οι Βάσκοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα έπειτα από τρεις σερί νίκες, υποχωρώντας στο 8-6.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Ιταλών ήταν ο Μάρκο Μπελινέλι με 27 πόντους, με τον Τόρνικε Σενγκέλια να ακολουθεί με 16π. και τον Αϊζά Κορντινιέ με 12π. και 8 ριμπάουντ.

Από την Μπασκόνια, ξεχώρισε ο Τσίμα Μονέκε με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 13 ασίστ, έχοντας και 8 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και από τον Νίκο Ρογκαβόπουλο με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Με τους Σενγκέλια και Μπελινέλι να μπαίνουν ορεξάτοι, η Βίρτους είχε από νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμη και στο +14 (10-24), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση και έκανε σερί 5-0 (15-24), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Σε πολύ γρήγορο ρυθμό συνέχισε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Βάσκους πιο επιθετικούς, αλλά τους Ιταλούς να διατηρούν μία απόσταση (28-35), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν με Μαρίνκοβιτς και Ρογκαβόπουλο παίρνοντας το προβάδισμα (38-37), στο 17’. Έκτοτε, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 43-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (60-59), μέχρι το 28’. Στα τελευταία δύο λεπτά, η Βίρτους έβγαλε άμυνες και με σερί 4-0 έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (60-63).

Με Ρογκαβόπουλο και Κότσαρ η Μπασκόνια πέρασε μπροστά (70-68) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βίρτους κυριάρχησε στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 1-12, πήγε στο +9 (71-80), στο 38’. Οι Βάσκοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν (81-85), αλλά το τρίποντο του Μπελινέλι στα 15’’ πριν τη λήξη τους έκοψε τα… φτερά, με τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 81-91.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 43-42, 60-63, 81-91