Euroleague

Ο Μπλοσομγκέιμ κι η Μονακό σταμάτησαν το σερί της Μπασκόνια!

Χάρη στο ριμπάουντ-κάρφωμα του Μπλοσομγκέιμ στα 2’’, η Μονακό νίκησε την Μπασκόνια 77-75 στη Βιτόρια για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και της «έσπασε» το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών.

Με τον Μπλοσονγκέιμ να παίρνει το ριμπάουντ και να καρφώνει στα 2’’, η Μονακό νίκησε 77-75 την Μπασκόνια στην «Μπουέσα Αρίνα» για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και της «έσπασε» το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών επί ημερών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, με τους Γάλλους να ανεβαίνουν στο 6-4 και στην τέταρτη θέση μαζί με Παναθηναϊκό κι Ολυμπιακό και τους Βάσκους να πέφτουν στο 5-5 και να βρίσκονται οριακά στην προνομιούχο οκτάδα.

Με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στο πρώτο ημίχρονο και τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς να προηγούνται στο +11 στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχο με σερί ισοφάρισαν με τον Χάουαρντ στα 6’’, όμως ήρθε η τελευταία φάση για νε δώσει τη νίκη στους δευτεραθλητές της LNB.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τζέιμς με 28 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Ντιαλό με 13 πόντους. Για τους Βάσκους, ξεχώρισαν οι Χάουαρντ με 18, Μαρίνκοβιτς με 15 και Σεντεκέρσκις με 13 πόντους.

To ματς
Το προβάδισμα εναλλασσόταν στην έναρξη της αναμέτρησης και το τρίποντο του Τζέιμς έφερε το 3-7 για τους Μονεγάσκους. Ένα σερί 8-0 των Βάσκων με τα συνεχόμενα τρίποντα έφερε το 11-7, όμως το 5-0 σερί των Γάλλων έφερε το 11-12 και τη νέα εναλλαγή στο σκοράρισμα. Το τρίποντο του Μπράουν έφερε το 19-19 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Το ντέρμπι κι οι συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως ένα 4-0 σερί της Μονακό έφερε το 21-25 για τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς. Το τρίποντο του Τζέιμς έφερε το 28-31 κι ο ίδιος διατηρούσε το +1 με +3 για τη Μονακό. Με προσωπικό σερί 4-0, ο Μίλερ-Μακιντάιρ έκανε το 36-35 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι Βάσκοι είχαν 5/6 βολές και 18 ριμπάουντ κι οι Γάλλοι 4/4 βολές και 20 ριμπάουντ.

Τα συνεχόμενα τρίποντα κι οι ατομικές ενέργειες του Τζέιμς στην έναρξη της τρίτης περιόδου διατηρούσαν το +1 με +4 για τους Μονεγάσκους. Ο Μπράουν έφερε το +7 για τη Μονακό, όμως εκεί απάντησε ο Μαρίνκοβιτς με προσωπικό σερί 5-0 για το -2 για τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τζέιμς μετέτρεψαν το 46-48 σε 46-54, με τον Αμερικανό γκαρντ να φτάνει τα 4/6 δικά του από τα 6,75. Ο Τσιόζα πρωτοστάτησε σε ένα σερί 8-0 για τους Βάσκους και το 54-54. Εκεί μίλησε ο Ντιαλό με δύο συνεχόμενα τρίποντα για τη Μονακό και το 57-62 και το 59-62 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Οι Τζέιμς και Μοτεγιούνας έκαναν μόνοι τους ένα σερί 9-0 για τους Γάλλους στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και πήγαν το σκορ στο 62-73. Η Μπασκόνια απάντησε με 5-0 για το -6, όμως εκεί η εκατέρωθεν αστοχία, παρά τα πολλά ριμπάουντ ένθεν κι ένθεν, διατηρούσε το 67-73 για αρκετό διάστημα. Αυτό το σκορ «έσπασε» το τρίποντο του Μαρίνκοβιτς για το 70-73 στα 2’18’’. Ο Μπλοσονγκέιμ έκανε το 70-75 στο 1’40’’. Το αντιαθλητικό του Τζέιμς στον Μίλερ-Μακιντάιρ έφερε το 72-75 στα 56’’ κι ο ίδιος αστόχησε σε τρίποντο στην επόμενη φάση για να τον ακολουθήσει ο Ντιαλό στα 22'’.

Ο τελευταίος έκανε φάουλ στον Χάουαρντ κι ο Αμερικανός γκαρντ με τρίποντο στα 6’’ ισοφάρισε. Στην τελευταία επίθεση, ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπλοσομγκέιμ, όμως, πήρε το ριμπάουντ και με κάρφωμα έκανε το 75-77, με το μακρινό τρίποντο του Μονέκε να μη βρίσκει στόχο στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-35, 59-62, 75-77