Euroleague

Λύγισε τη Μονακό με «όργια» του Φοντέκιο η Μπασκόνια!

Η Μπασκόνια έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις επικρατώντας 78-66 της Μονακό στη Βιτόρια χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας έτσι της τρεις σερί νίκες στην Euroleague.

Βρίσκει ρυθμό και πλέον «ρολάρει» η Μπασκόνια! Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, επικρατώντας 78-66 της Μονακό στη Βιτόρια για την 5η αγωνιστική της Euroleague, και έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες μετά από εκείνες απέναντι σε Παναθηναϊκό και Άλμπα Βερολίνου!

Κορυφαίος για τους Βάσκους, οι οποίοι ανέβηκαν στην πρώτη δεκάδα με ρεκόρ 3-2, ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο με 20 πόντους (8/9 σουτ), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά ακολούθησαν οι Νόκο (14 πόντους, 7 ριμπαόυντ) και Γκρέιντζερ (12 πόντους, 6 ασίστ).

Από την άλλη, οι Μονεγάσκοι υπέστησαν την τρίτη διαδοχική ήττα τους, ενώ έμειναν για πρώτη φορά φέτος κάτω από τους 70 πόντους. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ο Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους, ο οποίος ήταν πάρα πολύ άστοχος με 6/20 σουτ και 1/9 τρίποντα.

Το ματς:

Η Μονακό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Μοτιεγιούνας να βρίσκει εύκολα σουτ πήρε το προβάδισμα 4-7 στο 3'. Μετά το νωθρό της ξεκίνημα, η Μπασκόνια ανέβασε «στροφές» και με καλάθια των Φοντέκιο και Γκρέιντζερ έτρεξαν ένα γρήγορο 8-2 για την προσπέραση (12-9 στο 6'). Ο Φοντέκιο συνέχισε να «βομβαρδίζει» το καλάθι των φιλοξενούμενων, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους για το 21-20 υπέρ των Ισπανών.

Με τρία διαδοχικά τρίποντα από τους Φοντέκιο και Μπόλντγουιν (2) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, η Μπασκόνια ξέφυγε με 7 πόντους (28-21 στο 12'). Ο Μοτιεγιούνας ήταν εκείνος που κρατούσε τους Μονεγάσκους στο σκορ, με τον Λιθουανό φόργουορντ να πετυχαίνει έξι σερί πόντους μειώνοντας σε 34-30 στο 17'. Λίγο αργότερα, ο Μάικ Τζέιμς βρήκε πέντε μαζεμένους πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με 38-35.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου χάρη σε ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (53-40 στο 26'). Μάλιστα, η ομάδα του Ιβάνοβιτς με σύμμαχο την άμυνα - κράτησαν στους 11 πόντους τη Μονακό - έκλεισαν την περίοδο με σκορ 20-11, για το +14 και το 60-46 του δεκαλέπτου.

Η Μονακό προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι κυρίως με ατομικές ενέργειες του Μάικ Τζέιμς, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μέχρι τους 6 (66-60 στο 34'). Στα τελευταία λεπτά η Μπασκόνια απλώς έκανε τα «βασικά», έδειξε χαρακτήρα και έφτασε άνετα στο ροζ φύλλο με 78-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 60-46, 78-66