Euroleague

Έλειψε ο Τζέιμς και… χόρεψαν οι Λόιντ-Οκόμπο μέσα στην Μπασκόνια!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Οκόμπο και Λόιντ στα τελευταία τρία λεπτά, η Μονακό έκανε την ανατροπή και νίκησε 102-93 την Μπασκόνια, μέσα στη Βιτόρια!

Με ένα τρίλεπτο-φωτιά στο τέλος, η Μονακό έκανε την ανατροπή και νίκησε 102-93 την Μπασκόνια, ανεβαίνοντας στο 18-10 και διατηρώντας τις ελπίδες της για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!

Με τρίποντο του Χάουαρντ οι Βάσκοι πήγαν στο +4 (91-87) στο 37’. Ωστόσο, οι Οκόμπο και Λόιντ ξεκίνησαν την αντεπίθεση της ομάδας του Πριγκιπάτου, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με επιμέρους σκορ 2-15!

Πρώτος σκόρερ των Μονεγάσκων, οι οποίοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Μάικ Τζέιμς, ήταν ο Λόιντ με 19 πόντους, με τον Οκόμπο να προσθέτει 17π. Νταμπλ-νταμπλ από τον Μονέκε με 14π. και 13 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Πενιαρόγια, η οποία υποχώρησε στο 15-13, ξεχώρισαν οι Χάουαρντ και Τόμπσον με 20 πόντους ο καθένας, με τον δεύτερο να μοιράζει και 12 ασίστ.

Από νωρίς είχαν πάρει… φωτιά οι επιθέσεις των δύο ομάδων, με την Μπασκόνια να είχε σταθερά το προβάδισμα και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +5 (28-23). Το ίδιο καλά μπήκαν οι Βάσκοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +8 (33-25), το οποίο διατήρησαν (37-29), μέχρι το 14’.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήταν η σειρά της Μονακό να πάρει… φωτιά. Με πρωταγωνιστές τους Ντιαλό και Λόιντ αρχικά πέρασε μπροστά (40-41), στο 16’ και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η ομάδα του Πριγκιπάτου πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (47-52).

Η Μονακό είχε το μομέντουμ και στην αρχή του δεύτερου μέρους, έχοντας και το προβάδισμα (61-64), μέχρι το 25’. Η Μπασκόνια αντέδρασε με Τόμπσον και Χάουαρντ με σερί 10-0 και το +7 (71-64), στο 27’. Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν μέσα από την άμυνά τους και με τον Χολ έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (73-74).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι που ο Χάουαρντ πήρε… φωτιά και έστειλε την Μπασκόνια στο +4 (91-87), στο 37’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Οκόμπο και με σερί 9-0 για το προβάδισμα (91-96), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Πριγκιπάτου είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με το τελικό 93-102.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-52, 73-74, 93-102