Euroleague

Βόλτα στη Βιτόρια για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Σε ρυθμούς προπόνησης, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει την Μπασκόνια στη Βιτόρια με …. Και να ανέβει στο 10-2, παραμένοντας στην πρώτη θέση.

Σε μια καλή προπόνηση για τη Ρεάλ Μαδρίτης εξελίχθηκε η εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Μπασκόνια, καθώς η «Βασίλισσα» ήταν ισοπεδωτική, επικρατώντας 88-60 και ανέβηκε στο 10-2, εδραιώνοντας την παρουσία της στις πρώτες θέσεις.

Οι Μαδριλένοι είχαν πολυφωνία σε όλους τους τομείς, με τον Ερτέλ να ξεχωρίζει, αφού σε μόλις 18 λεπτά κατέγραψε 12 πόντους και 9 ασίστ, ενώ Κοζέρ (13π.), Ταβάρες (12π.) και Αλμπάλδε (5π.,11ρ.) ακολούθησαν σε απόδοση.

Για τους Βάσκους, που ποτέ δεν μπήκαν στη διεκδίκηση του αγώνα, Φοντέκιο και Ένοχ είχαν από 14π.

Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση, στην ουσία ποτέ δεν υπήρξε ουσιαστικός ανταγωνισμός. Μετά το αρχικό 9-9, η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να ανεβάζει τα στάνταρ απόδοσής της και σιγά-σιγά έχτιζε τις απαραίτητες διαφορές (11-21) για να καθαρίσει από νωρίς την αναμέτρηση, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο 14-25.

Το μοτίβο στη δεύτερη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε, οι «μερένχες» ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά (20-37, 26-45, 31-50), ολοκλήρωνοντας το ημίχρονο στο 34-53, κρίνοντας τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια δεν μπόρερε ποτέ να επανέλθει σε μικρότερες τιμές της διαφοράς, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το επιβλητικό 47-71 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν μια απλή προπόνηση στο υπόλοιπο του ματς φτάνοντας στο 60-88.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-53, 47-71, 60-88

Μπασκόνια-Ρεάλ Μαδρίτης 60-88