Euroleague

Νέο κάζο για Μπαρτσελόνα, μεγάλο διπλό η Αρμάνι

Η Αρμάνι επικράτησε μέσα στην Βαρκελώνη με 83-81 επί των «μπλαουγκράνα» και βύθισε ακόμα περισσότερο τους Καταλανούς. Μεγάλο ματς από Γκάουντλοκ (20π.) και Γκουντάιτις (16π.-9 ριμπ.).

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε τον κατήφορο της και στην Ευρωλίγκα, μετά τη νέα εντός έδρας ήττα με 83-81 από την εξαιρετική Αρμάνι. Ένα καλάθι του Ντάιρις Μπέρτανς στα 5 δεύτερα πριν το φινάλε, χάρισε τη νίκη στην ιταλική ομάδα, ενώ στην αμέσως προηγούμενη φάση, ο Τόμιτς είχε ισοφαρίσει σε 81-81.

Μεγάλο ματς από τον Γκάουντλοκ που είχε 20 πόντους και τον Γκουντάιτις που άγγιξε το double-double με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ο Άντε Τόμιτς με 14.

Στην πρώτη περίοδο η Μπαρτσελόνα κάνοντας ένα σερί 12-0, πήρε τα ηνία του αγώνα και έδειξε πως μπορεί να καθαρίσει αυτό το ματς για να τελειώσει προηγούμενη με 25-15. Όμως στην δεύτερη περίοδο η ιταλική ομάδα αντεπιτέθηκε προς το φινάλε του ημιχρόνου και από το 46-34, στα τελευταία 2.30, η Αρμάνι μάζεψε το σκορ στο -6 (48-42).

Με ένα 6-2 η Μπαρτσελόνα μπήκε με αέρα στο β’ μέρος και έδειχνε πως θα μπορούσε να πάρει εύκολα τα ηνία του αγώνα αφού προηγήθηκε με 10 πόντους (54-44) στο 22’, αλλά δύο τρίποντα του Γκάουντλοκ φέρνουν την Αρμάνι σε απόσταση τεσσάρων πόντων με 54-50. Μέχρι το 28’ με ένα σερί 8-0 η Αρμάνι θα πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα μετά από την πρώτη περίοδο με 58-60. Ο Μίτσοφ θα διαμορφώσει στο τέλος της περιόδου του 62-64.

Μετά από 4 ισοπαλίες στην τελευταία περίοδο και ενώ το ματς είναι στο 73-74 στα 3:31 πριν το τέλος, η Αρμάνι πήρε αέρα πέντε πόντων, αλλά η Μπαρτσελόνα θα φέρει πάλι το ματς στα ίσια με 79-79. Ο Γκουντάιτις στα 27’’ κάνει το 79-81, ο Τόμιτς με δύο βολές ευστοχεί και κάνει το 81-81, αλλά ο Μπέρτανς 5’’ πριν το φινάλε χαρίζει μεγάλη νίκη στην Αρμάνι στο 81-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 62-64, 81-83