Euroleague

Ασύλληπτα ποσοστά από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον κάκιστο Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός είχε 15/16 σουτ στα πρώτα 14 λεπτά του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Τι κι αν έλειπε ο πρώτος του σκόρερ, Σάσα Βεζένκοφ; Ο Ολυμπιακός λειτουργούσε σαν καλολαδωμένη μηχανή απέναντι στον κάκιστο Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι στο ΣΕΦ για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 10/11 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε 15/16 στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα (!), με τον Άλεκ Πίτερς να έχει στο διάστημα αυτό το μοναδικό άστοχο σουτ δύο πόντων για τους Πειραιώτες.

Με τέτοια φοβερά ποσοστά η διαφορά ήταν σε εκείνο το σημείο στο +17 (22-39) κι έφτασε λίγο αργότερα και στο +22 (24-46), με τρίποντο του Κώστα Σλούκα.

Τελικά ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +17 (36-53) έχοντας 19/23 δίποντα (82,6%) με 16 ασίστ για μόλις 4 λάθη, ενώ μοναδικό του ψεγάδι ήταν η αστοχία στα τρίποντα (3/12, 25%).

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός είχε όχι απελπιστικά ποσοστά, 10/20 δίποντα (50%) και 4/10 τρίποντα (40%), αλλά με μόλις 6 ασίστ και με 6 λάθη χάνοντας δηλαδή τη μάχη των κατοχών από τον μεγάλο του αντίπαλο.