Euroleague

Καταιγιστική Ούνιξ, έκανε μια… χαψιά την Αρμάνι Μιλάνο!

Ούνιξ από άλλον… πλανήτη, συνέτριψε 97-71 την πρωτοπόρο Αρμάνι Μιλάνο και ανέβηκε στο 5-5. Δεύτερη ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα για τους Ιταλούς.

Απολαυστική εμφάνιση από την Ούνιξ Καζάν, η οποία διέλυσε την πρωτοπόρο Αρμάνι Μιλάνο (97-71) στη Ρωσία και βελτίωσε το ρεκόρ της (5-5).

Τρομακτικός πλουραλισμός για την ομάδα του Περάσοβιτς, από την οποία ξεχώρισαν οι Κάνααν (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Μέιο (20 πόντοι), Τζον Μπράουν (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Σπίσου (7 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Δεύτερη ήττα για τους Ιταλούς στη φετινή Ευρωλίγκα (8-2), διασώθηκαν οι Μέλι (10 πόντοι), Ντατόμε (10 πόντοι) και Σιλντς (10 πόντοι). Σε ρηχά νερά ο Μήτογλου (4 πόντοι).

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και με τον Σιλντς να εκτελεί, απέκτησε «αέρα» 5 πόντων (4-9 στο 4’). Οι παίκτες του Μεσίνα διατηρούσαν μια μικρή διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 8-0, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά (19-15), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με +2 (19-17).

Με τον Μέιο να πυροβολεί από παντού (10 συνεχόμενους πόντους), η Ούνιξ ξεκίνησε φουριόζα στη 2η περίοδο και εκτοξεύτηκε στο +14 (36-22 στο 14’). Ο Ντατόμε προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους Ιταλούς (41-33 στο 18’), όμως πάλευε μόνος του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Περάσοβιτς να έχει καθαρό προβάδισμα (44-33).

Τα ακόμα χειρότερα για τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας ήρθαν στο 3ο δεκάλεπτο, όταν και παραδόθηκαν πλήρως στις ορέξεις των Ρώσων. Με αξιοθαύμαστο πλουραλισμό στο σκοράρισμα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 11-2 και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (57-40 στο 25’). Οι παίκτες της Αρμάνι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και δέχθηκαν νέο επιμέρους 10-2, που τους έφερε στο -22 με το φινάλε της περιόδου (71-49).

Ο εφιάλτης των Ιταλών συνεχίστηκε στο 4ο δεκάλεπτο, αφού οι παίκτες του Περάσοβιτς είχαν βρει ρυθμό και ήταν ασταμάτητοι: με σερί 9-0, έφτασαν μέχρι και το +35 (95-60 στο 36’). Κάπου εκεί η Ούνιξ σήκωσε χειρόφρενο και κατέβασε στροφές. Κάπως έτσι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά η ομάδα του Μεσίνα για το τελικό 97-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-33, 71-49, 97-71.

Ούνιξ-Αρμάνι Μιλάνο 97-71