Euroleague

Διέλυσε από ημίχρονο την Μπασκόνια η Ούνιξ

Η Ούνιξ «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπασκόνια και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα, με 83-69 στο Καζάν.

Μια… αγριεμένη Ούνιξ διέλυσε την αγνοούμενη για δύο δεκάλεπτα Μπασκόνια με το... κολακευτικό για την τελευταία 83-69 στο Καζάν πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της στην έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με ένα 18-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πάτησε γκάζι κι εξαφανίστηκε φτάνοντας μέχρι και το +29. Αυτή του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πάλεψε να επιστρέψει στο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά είδε το σερί τριών νικών της στην Ευρωλίγκα να διακόπτεται βίαια.

Αντρέι Βοροντσέβιτς και Τζον Μπράουν είχαν από 14 πόντους, ενώ ο Μάριο Χεζόνια έμεινε στους 8 πόντους (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και τα 5 ριμπάουντ. Οι Γουέιντ Μπόλντγουιν με 23 και Ματ Κοστέλο με 18 πόντους διασώθηκαν από την Μπασκόνια.

Η Ούνιξ μπήκε… φουριόζα στο ματς και μετά από εξίμισι λεπτά αγώνα έφτασε σε διψήφια διαφορά, 17-6. Η αντίδραση των Βάσκων ήταν προσωρινή κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -7 (24-17). Ωστόσο οι γηπεδούχοι άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με ένα εκπληκτικό 18-0, που τους εκτόξευσε στο 42-17, με τη διαφορά να αγγίζει και το +30 (48-19) λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Βοροντσέβιτς . Ο Μπόλντγουιν προσπάθησε να συμμαζέψει την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να πλησιάσουν στους 16 (60-44). Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κινδύνευσαν ποτέ στην πραγματικότητα, απομακρύνθηκαν στο 75-50 και παρότι η Μπασκόνια μείωσε ξανά (79-65) στο δίλεπτο πριν το τέλος, δεν απείλησε ουσιαστικά.

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 66-44, 83-69