Euroleague

Με σούπερ Φράνκαμπ λύγισε την Ούνιξ του Χεζόνια η Ζενίτ

Με τον Κόνερ Φράνκαμπ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Ζενίτ επικράτησε 70-69 της Ούνιξ στο Καζάν και ξεκίνησε με το δεξί την Ευρωλίγκα.

Με θετικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Ζενίτ, η οποία λύγισε την Ούνιξ του Χεζόνια στο Καζάν (69-70).

Η ομάδα του Πασκουάλ είχε κορυφαίους τον Φράνκαμπ (18 πόντοι), Μπάρον (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Λόιντ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Πάλεψε ο Χεζόνια για τους γηπεδούχους (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ), με τους Κάνααν (18 πόντοι) και Τζον Μπράουν (10 πόντοι) να βοηθούν.

Η Ούνιξ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Χεζόνια να είναι… on fire (10 πόντοι), απέκτησε μικρό προβάδισμα (10-7 στο 3’). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Περάσοβιτς μπλόκαρε σε εκείνο το σημείο κι έδωσε τη δυνατότητα στη Ζενίτ να τρέξει επιμέρους σκορ 11-2 και να απομακρυνθεί (12-18 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σερί 10-0 των γηπεδούχων, που τους έφερε στο +4 (22-18).

Με τον Μπράουν να σκοράρει, η ομάδα του Καζάν απομακρύνθηκε με +6 (24-18), ωστόσο κάπου εκεί πήρε μπρος ο Φράνκαμπ, που εκτελούσε από παντού και ανέτρεψε την κατάσταση (29-31 στο 15’). Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε μια σειρά λαθών και άστοχων προσπαθειών, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλες (33-33).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Με σερί 7-0, η Ούνιξ ξέφυγε λίγο (47-41 στο 27’), αλλά η Ζενίτ απάντησε με 10-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (47-51), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (49-51).

Στην 4η περίοδο μπήκε στην εξίσωση ο Μπάρον για τους φιλοξενούμενους, με τον Αμερικανό γκαρντ να παίρνει… φωτιά και να φέρνει την ομάδα του στο +12 (54-66 στο 36’). Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Πασκουάλ βραχυκύκλωσαν κι έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν και να μετατρέψουν το ματς σε θρίλερ.

Με σερί 9-0 και διαδοχικά λέι-απ από Χεζόνια και Κάνααν, η Ούνιξ πλησίασε στον πόντο (69-70) στα 10 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Εντούτοις, οι παίκτες του Περάσοβιτς δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, αφού η Ζενίτ κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και σφράγισε τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-33, 49-51, 69-70.