Euroleague

Συγκλονιστικός Παναθηναϊκός, τέζαρε την Μπαρτσελόνα από το -16 με ονειρικό Σλούκα!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με ηγέτη τον Σλούκα επέστρεψε από τον εφιάλτη του -16, νίκησε την Μπαρτσελόνα 89-81 ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα, και ανέβηκε δεύτερος στη βαθμολογία!

Νίκη-έπος για τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR που... κοιτάζει ψηλά!

Οι «πράσινοι» νίκησαν με σκορ 89-81 την Μπαρτσελόνα σε ΟΑΚΑ-ηφαίστειο, ισοφάρισαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα και ανέβηκαν στο 20-11 στη βαθμολογία, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους (24-40), όμως με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα απάντησε εμφατικά στο δεύτερο μέρος με ένα επιμέρους 55-35 και κατόρθωσε να πάρει τη σπουδαία νίκη, χάνοντας την ευκαιρία να υπερκαλύψει και εντελώς τη διαφορά λόγω ενός ριμπάουντ μετά από βολή!

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού AKTOR έβαζε το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα (2/5 τρίποντα, 4/4 δίποντα), γνωρίζοντας την αποθέωση από το κατάμεστο ΟΑΚΑ. Από τους υπόλοιπους, μεγάλη εμφάνιση με 22 πόντους έκανε ο Κέντρικ Ναν, ενώ 19 μαζί με 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Ντίνος Μήτογλου, 13 μαζί με 7 ριμπάουντ ο Ματίας Λεσόρ, και 9 μαζί με 4 ασίστ και 4 κλεψίματα ο Τζέριαν Γκραντ.

Από τους ηττημένους, που ισοβαθμούν με το «τριφύλλι» στο 20-11, ξεχώρισαν με 13 πόντους οι Γιαν Βέσελι και Γουίλι Ερνανγκόμεθ.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με καλάθι του Γιοκουμπάιτις στο τρανζίσιον, ενώ ο Βέσελι από κοντά έγραψε το 0-4. Ο Γκραντ έβαλε τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού AKTOR με γκολ φάουλ για το 3-4, ενώ ο Κάλινιτς πόσταρε τον Γκριγκόνις για το 3-6. Ο Μήτογλου πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε (5-6), ενώ ο Ναν έβαλε δύο mid-range σουτ, πριν ο Βέσελι καρφώσει για το 9-10. Ο Λεσόρ ευστόχησε σε χουκ, όμως ο Σατοράνσκι του απάντησε με λέι απ και ο Πάρκερ με κάρφωμα από επιθετικό ριμπάουντ για το 11-14. Ο Βέσελι συνέχισε το καλό σερί των Ισπανών με τρίποντο από την κορυφή, ενώ ο Κάλινιτς κάρφωσε ξανά για το 11-19. Ο Μήτογλου έκοψε τη φόρα της Μπαρτσελόνα από μέση απόσταση (13-19), ενώ ο Ναν έκανε το ίδιο για το 15-19. Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά στο ισπανικό καλάθι, όμως ο Ντα Σίλβα του απάντησε για το 17-23. Ο Ναν μείωσε σε 20-23 με το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γκριγκόνις μείωσε γρήγορα με φλόουτερ σε απόσταση βολής (22-23), ενώ ο Ναν με εύστοχες βολές έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (24-23). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με συνεχόμενους πόντους από τον Ερνανγκόμεθ (24-27), ενώ ο Αμπρίνες ευστόχησε από τα 6,75μ. για το 24-30. Το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με τρίποντο του Λαπροβίτολα από τη γωνία (24-37), ενώ ο Ερνανγκόμεθ έβαλε γκολ φάουλ για το 24-40, κάνοντας 17-0 το επιμέρους σκορ των Καταλανών. Ο Μήτογλου ήταν αυτός που έδωσε λύσεις, πετυχαίνοντας 5 αλλεπάλληλους πόντους με λέι απ και 3 βολές για το 29-40. Ο Σατοράνσκι απάντησε για το 29-44 με γκολ φάουλ, ενώ ο Σλούκας απάντησε με λέι απ για το 31-44. Ο Βέσελι ευστόχησε από μέση απόσταση (31-46), ενώ ο Γκραντ με τρομερή αμυντική ενέργεια και λέι απ στον αιφνιδιασμό έγραψε το 34-46 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μήτογλου μείωσε γρήγορα με σουτ μέσης απόστασης, ενώ ο Γιοκουμπάιτις απάντησε με αιφνιδιασμό για το 36-48. Ο Ναν με σουτάκι που του αρέσει έριξε ξανά τη διαφορά στους 10 (38-48), με τον Σατοράνσκι να πετυχαίνει γκολ-φάουλ για το 38-50 αλλά να χάνει τη βολή. Ο Γκριγκόνις ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ με τρίποντο (41-50), ενώ ο Σλούκας πήγε μέχρι το καλάθι και μείωσε ακόμη περισσότερο (44-50). Ο Γκραντ έβαλε κι άλλο μακρινό σουτ (47-52), ενώ ο Λεσόρ επιτέθηκε στο καλάθι για το 49-54, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει λύσεις μόνο με τον Βέσελι. Ο Γάλλος σέντερ έβαλε και δύο βολές φέρνοντας τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (51-54), πριν ο Σλούκας μειώσει στον πόντο με νέο λέι απ (53-54).Ο Γκριγκόνις έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με γκολ-φάουλ (56-55), με τον Γ. Ερνανγκόμεθ να ευστοχεί σε βολές για το 56-57. Ο Αμπρίνες έβαλε μεγάλο σουτ για το 58-61, ο Λεσόρ κάρφωσε και η τρίτη περίοδος έληξε 60-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αμπρίνες έβαλε νέο μακρινό σουτ, πριν ο Ναν μειώσει με ατομική ενέργεια σε 62-64. Ο Μήτογλου και ο Σλούκας ευστόχησαν σε συνεχόμενα τρίποντα και διαμόρφωσαν το 68-66, ενώ ο Ναν έγινε δημιουργός και στη συνέχεια εκτελεστής από μακριά για το 73-68. Ο Σλούκας έβαλε βολή-δώρο του Γκριμάου (74-70), ενώο ο Μήτογλου σκόραρε από κοντά, πριν ο Πάρκερ μειώσει σε 76-73 με τεράστιο σουτ. Ο Ναν συνέχισε τα μεγάλα καλάθια με λέι απ και τρομερό κάρφωμα για το 81-73, ενώ ο Μήτογλου σκόραρε με φόλοου για το 83-73. Ο Σατοράνσκι μείωσε προσωρινά με γκολ φάουλ, όμως ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο και ο Λεσόρ έβαλε κάρφωμα-θαυμαστικό για το 89-76. Ο Αμρπίνες μείωσε, ενώ ο Λαπροβίτολα πήρε βολές σχεδόν σε νεκρό χρόνο μετά από χαμένο ριμπάουντ και ισοφάρισε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, με τελικό σκορ το 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81