Euroleague

«Έλιωσε» στην… κόλαση της Παρτίζαν η Αρμάνι!

Με ένα απίστευτο comeback από το -15, η Παρτίζαν… πάτησε 82-69 την Αρμάνι Μιλάνο, φτάνοντας στην τρίτη σερί νίκη που την έστειλε στο 7-6!

Αν και η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε στο +15, η Παρτίζαν πήρε… φωτιά από εκείνο το σημείο και έπειτα και με ένα τρομερό comeback, πανηγύρισε τη νίκη 82-69!

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν ένα απίστευτο ξέσπασμα από το 25’ μέχρι το 37’, τρέχοντας συνολικό επιμέρους σκορ 31-4(!), αφού μετέτρεψαν το 45-60 στο υπέρ τους 76-64!

Τρίτη σερί νίκη για τους Σέρβους που ανέβηκαν στο 7-6, ενώ από την άλλη το σύνολο του Έτορε Μεσίνα πήγε στο 4-9.

Κορυφαίος για την Παρτίζαν ο Κέβιν Πάντερ με 19 πόντους, με τον Μπρούνο Καμπόκλο να προσθέτει 16π. και τον Ζακ ΛεΝτέι 15π.

Από την Αρμάνι, ξεχώρισε ο Σαβόν Σιλντς με 19 πόντους.

Στο μεταξύ, η... χαρά στους Σέρβους ήταν μισή, καθώς στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αποχώρησε με σοβαρό τραυματισμό ο Αλέξα Αβράμοβιτς.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες (8-8) στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, η Αρμάνι πήγε στο +5 (8-13) και χάρη στους Σιλντς και Χάινς ξέφυγε στο +7 (16-23), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο εξαιρετικός Καμπόκλο κράτησε την Παρτίζαν με το σκορ της πρώτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 20-25.

Με πρωταγωνιστές τους Πάντερ και Σμάιλαγιτς η Παρτίζαν μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 9-2, για το προβάδισμα (29-27), στα πρώτα τρία λεπτά. Η ομάδα του Μιλάνου απάντησε με καλή άμυνα και τους Σιλντς και Μέλι, ξεφεύγοντας αρχικά στο +6 (31-37), ενώ ελέγχοντας το ματς πήγε στο +9 (35-44), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι ΛεΝτέι και Καμπόκλο μείωσαν στο 39-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αρμάνι διατηρούσε το προβάδισμά της και η Παρτίζαν ήταν κοντά (45-49), στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, η ομάδα του Μιλάνου πάτησε το… γκάζι και με σερί 11-0, πήγε στο +15 (45-60), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε μία τρομερή αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ΛεΝτέι και Πάντερ έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-2 και μείωσαν στον πόντο (61-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με… φτερά στα πόδια μπήκε η Παρτίζαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Νάναλι έκανε επιμέρους σκορ 15-2, για το +12 (76-64), στο 37’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-44, 61-62, 82-69