Euroleague

«Καθάρισε» τη Βαλένθια και βγήκε 11η η Παρτιζάν

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρτιζάν νίκησε άνετα τελικά 79-66 τη Βαλένθια στο Βελιγράδι για την 34η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την 11η θέση της τελικής κατάταξης.

Σε ένα εντελώς αδιάφορο ματς, η Παρτιζάν νίκησε τη Βαλένθια 79-66 για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και πήρε την 11η θέση της κατάταξης, αφήνοντας τις «νυχτερίδες» στη 13η, ούσες αμφότερες εκτός δεκάδας από την προηγούμενη αγωνιστική.

Οι Ισπανοί διατηρούσαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο «αφιονισμένος» Νάναλι άρχισε να σκοράρει κατά «ριπάς» στο δεύτερο, ανατρέποντας τη διαφορά και φέρνοντας διψήφια για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1992.

Ο Νάναλι πέτυχε συνολικά 19 πόντους, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Σμιθ με 15. Για τους Λεβαντίνους, ξεχώρισαν οι Οτζελέγε με 17 και Χάρπερ με 13 πόντους.

To ματς
Η Παρτιζάν προηγήθηκε 4-0 και 8-2 με πρωτεργάτη τον Αβράμοβιτς στην έναρξη της αναμέτρησης. Η Βαλένθια απάντησε με σερί 8-0 για το 8-10 με πρωταγωνιστή τον Ρέουβερς. Ο Πονίτκα ισοφάρισε 12-12, την ώρα που ο Οτζελέγε έπαιζε μόνος του τους αμυντικούς της Παρτιζάν στην αντίπαλη ρακέτα. Ένα σερί 7-0 των «νυχτερίδων» στο τελευταίο δίλεπτο έφερε το 15-21 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ένα σερί 5-0 της Παρτιζάν στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το 20-21 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ένα σερί 4-0 της Βαλένθια έφερε το +5 για τους Λεβαντίνους. Εκεί, «αφυπνίστηκε» ο Πάντερ και βοήθησε σε ένα σερί 11-0 για το 35-29 των Σέρβων, οι οποίοι απάντησαν με δικό τους σερί 8-0 με επιθετική πολυφωνία για το 35-37 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με σερί 7-0 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, η Παρτιζάν προηγήθηκε 42-37 με πολλές λύσεις μέσα κι έξω από τη ρακέτα. Οι περισσότερες λύσεις των Σέρβων τους διατηρούσαν στο +2 με +4 σε αυτό το διάστημα. Ο Πραντίγια ισοφάρισε σε 46-46 και το τρίποντο του Οτζελέγε έκανε το 48-49. Ο Νάναλι με προσωπικό σερί 6-0 έκανε το 54-49, το 56-50 και το 58-52 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, πετυχαίνοντας συνολικά 10 σερί πόντους σε αυτό το διάστημα.

Το σερί του Νάναλι συνεχίστηκε στην έναρξη της τέταρτης περιόδου για το 60-52 των γηπεδούχων κι ο ίδιος με νέο τρίποντο έφερε το 65-54 για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1992. Ο Πονίτκα ανέλαβε δράση για το 67-54, διατηρώντας και το +10 για την Παρτιζάν. Ο Σμιθ έκανε το 72-61 και τα περιφερειακά σουτ των Σέρβων διατηρούσαν το +10 με +13 για το τελικό 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-37, 58-52, 79-66