Euroleague

Έκλεισε και το… σπίτι της Παρτίζαν η Βαλένθια!

Με καθοριστικό τον Χάρπερ στην παράταση η Βαλένθια πήρε το «θρίλερ» του Βελιγραδίου, επικρατώντας 100-96 της Παρτίζαν!

Βαλένθια που κλείνει… σπίτια!

Μετά την Κωνσταντινούπολη και τον Πειραιά, οι «νυχτερίδες» νίκησαν στην παράταση 100-96 την Παρτίζαν, μέσα στο Βελιγράδι, βάζοντας τέλος και στο σερί των τριών ηττών που μετρούσαν!

Μάλιστα, η ομάδα του Μουμπρού είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά δεν βρήκε στόχο το τρίποντο του Τζόουνς με το 84-84 να παραμένει.

Το έξτρα πεντάλεπτο εξελίχθηκε σε μεγάλο «θρίλερ» με τον Νάναλι να ήταν μοιραίος για το σύνολο του Ομπράντοβιτς, καθώς έκανε το λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το ματς ήταν στο καλάθι (96-98), με τον Χάρπερ να διαμορφώνει με 2/2 από τη γραμμή των βολών το τελικό σκορ.

Έτσι, η Βαλένθια ανέβηκε στο 5-6, έχοντας για κορυφαίο τον Ριβέρο με 22 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης οι Γουέμπ και Λόπεθ-Αρόστεγκι με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Από την άλλη, η Παρτίζαν υποχώρησε στο 4-7, με τον Λεσόρ να ξεχωρίζει με 22π. και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Πάντερ πρόσθεσε άλλους 19π. Ο Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 27:22’, έχοντας 4 πόντους (2/2β., 1/1διπ., 0/3τρ.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Γρήγορος ρυθμός από νωρίς, με τη Βαλένθια να είχε σταθερά το προβάδισμα (13-17). Από τα μισά και μετά, η Παρτίζαν αντέδρασε και με τους Λεσόρ και Νάναλι πέρασε μπροστά (21-19), αλλά ο Ριβέρο διαμόρφωσε το 21-21 της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι (27-27) και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τις «νυχτερίδες» να κάνουν ένα μίνι ξέσπασμα για το +5 (29-34), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων με Πάντερ και Νάναλι, οι οποίοι έσπρωξαν τους γηπεδούχους σε επιμέρους σκορ 14-3 για το +6 (43-37), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με… φόρα μπήκε και στο δεύτερο μέρος η Παρτίζαν για το +9 (49-40), διατηρώντας μία σταθερή διαφορά (54-47), μέχρι το 24’. Εκεί, η Βαλένθια αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (54-53), αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο και χάρη στον Λεσόρ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (64-60).

Παρτίζαν-Βαλένθια 96-100

Μέσα από την άμυνά τους οι «νυχτερίδες» έκαναν την ανατροπή για το προβάδισμα (66-67) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Ακολούθησε ένα σερί 4-0 των παικτών του Ομπράντοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τα επιθετικά τους ριμπάουντ πήγαν ακόμη και στο +4 (73-77), στο 37’. Με ένα προσωπικό του κρεσέντο ο Πάντερ έβαλε μπροστά την Παρτίζαν (80-79), με τον Χάρπερ από τα 8μ. να κάνει το 80-82, στο 39’. Στη συνέχεια, ο γκαρντ των γηπεδούχων ισοφάρισε με 2/3 βολές, με εκείνον της Βαλένθια να κάνει το 82-84, στα 20,9’’ πριν τη λήξη. Στα 11,3’’ ο Πάντερ έκανε 2/2 από τη γραμμή (84-84), με τον Τζόουνς να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Βαλένθια στο έξτρα πεντάλεπτο για το +4 (86-90), με την Παρτίζαν να απαντά για την ισοφάριση (90-90), στο 42’. Με τους Λόπεθ-Αρόστεγκι και Κλαβέρ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +5 (90-95) και ο Χάρπερ τους διατήρησε εκεί (93-98), στο 44’. Το τρίποντο του Νάναλι έφερε το ματς στο καλάθι (96-98), στα 36,9’’. Οι Ισπανοί αστόχησαν στην επίθεσή τους, με τον Νάναλι να κάνει λάθος και τον Χάρπερ να κάνει 2/2 από τη γραμμή (96-100), στα 6,6’’ και να «κλειδώνει» τη νίκη για την ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-37, 64-60, 84-84 κ.δ., 96-100 παρ.