Euroleague

Διέλυσε τη Βιλερμπάν και παραμένει στο «κόλπο» για οκτάδα η Παρτιζάν

Έχοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, η Παρτιζάν σάρωσε στο Βελιγράδι τη Βιλερμπάν 92-71 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 11-11 ρεκόρ παραμένει στο «κόλπο» για την την οκτάδα.

Με συνοπτικές διαδικασίες, η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε 92-71 τη Βιλερμπάν στη «Σταρκ Αρένα» για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 11-11 ρεκόρ παρέμεινε «ζωντανή» για την οκτάδα, αφήνοντας τους πρωταθλητές Γαλλίας στο 8-14 και πολύ πίσω για την πρόκριση.

Οι παίκτες του «Ζοτς» έφτασαν στο +14 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στο +25 στο τριαντάλεπτο, κάνοντας διαχείριση στην τέταρτη περίοδο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πάντερ με 22, ‘Εξουμ με 13 και Λεσόρ με 12 πόντους. Για τους Γάλλους, ξεχώρισαν οι Φαλ με 14 και Ντι Μπστ με 11 πόντους.

Ο Τάιους ισοφάρισε στο αρχικό προβάδισμα των Γάλλων και, στη συνέχεια, η Παρτιζάν άρχισε να αποκτά διψήφιες διαφορές, αφού με σερί 8-0 έφτασε στο +10 κι «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-16.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη δεύτερη περίοδο με τους Παντερ, Εξουμ έφτασαν στο +14 στο ημίχρονο, με την επιθετική συνεισφορά του Νάναλι. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 50% στο τρίποντο, την ώρα που η Βιλερμπάν είχε 3/12 και έκανε πολλά λάθη σε άμυνα κι επίθεση. Έτσι, η Παρτιζάν έφτασε στο +29 και το τελικό +21 χωρίς να απειληθεί στην τέταρτη περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 50-36, 76-54, 92-70