Euroleague

Γύρισε από την κόλαση του -24 και νίκησε με επική ανατροπή τη Μακάμπι Τελ Αβίβ η Παρτίζαν!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με διαφορά 24 πόντων στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησής της με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η Παρτίζαν κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 88-79!

Ξύπνησε από τον εφιάλτη του πρώτου ημιχρόνου της εντός έδρας αναμέτρησής της με την Μακάμπι Τελ Αβίβ και επέστρεψε στις νίκες με επική ανατροπή η Παρτίζαν!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρέθηκε να χάνει μέχρι και με διαφορά 24 πόντων (13-37) στα μέσα της δεύτερης περιόδου από τους εντυπωσιακούς στο πρώτο μισό του αγώνα, Ισραηλινούς, όμως κατάφερε να κάνει τη μεγάλη της αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο επικράτησε με επί μέρους σκορ 52-27, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 88-79!

Έτσι, η ομάδα του Βελιγραδίου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-10, παραμένοντας κοντά στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, ενώ η Μακάμπι έπεσε στο 12-9.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντόζιερ (23π, 7 ασίστ) και Νάναλι (20π, 9 ριμπάουντ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Μπόλντγουιν (19π, 5 ασίστ) και Σόρκιν (14π, 6 ριμπ).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μακάμπι να παίζει εξαιρετική άμυνα και να προηγείται με 11-0, έχοντας για πρωταγωνιστή της στην άλλη πλευρά του παρκέ τον Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος έφτασε νωρίς τους 7 προσωπικούς πόντους! Η Παρτίζαν δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε πόντο μέχρι το ρολόι να δείξει 4:20 για τη λήξη της πρώτης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την περίσταση, φτάνοντας μέχρι το 16-0! Ο Καμπόκλο «έσπασε το ρόδι» με τρίποντο για τους γηπεδούχους, αλλά η Μακάμπι συνέχισε να εντυπωσιάζει σε άμυνα και επίθεση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με εμφατικό +18 (11-29)!

Παρτίζαν-Μακάμπι Τελ Αβίβ 88-79

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Γουέμπ σκόραρε για τρεις και ο Κλίβελαντ διαμόρφωσε με τον ίδιο τρόπο το 13-37 υπέρ των Ισραηλινών, πριν η Παρτίζαν δώσει για πρώτη φορά αφορμή στην κατάμεστη «Stark Arena» να πανηγυρίσει,φτιάχνοντας σερί 7-2, μειώνοντας σε 20-39. Ο Μπόλντγουιν με τρίποντο της έκοψε τη φόρα, για το 20-42, αλλά Ντόζιερ και Νάναλι ανέλαβαν δράση στην επίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι πλησίασαν σε 31-44. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Μπλατ να ευστοχεί σε συνεχόμενα τρίποντα για το 36-52 και με την Μακάμπι να ολοκληρώνει το πρώτο μισό έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα (8/14), έχοντας παράλληλα 9 περισσότερες ασίστ από τους αντιπάλους της (14 έναντι 5).

Μετά από το τραγικό για εκείνη πρώτο ημίχρονο, η Παρτίζαν επέστρεψε από τα αποδυτήρια σαφέστατα βελτιωμένη, ξεκινώντας την αντεπίθεσή της. Αφού ο Μπόλντγουιν έκανε το 40-56, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτιαξε σερί 11-0 με πρωταγωνιστή της τον Νάναλι, ο οποίος έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας σε 51-56 και επιστρέφοντας από το -24 (13-37)! Μια τεχνική ποινή επέτρεψε στην Μακάμπι να σκοράρει 4 πόντους σε μία κατοχή για το 51-60, όμως η Παρτίζαν είχε βρει ρυθμό, και αφού ισοφάρισε σε 60-60, με τον Νάναλι να φτάνει τους 20 προσωπικούς πόντους, πέρασε μπροστά με 67-64 χάρη σε καλάθι-φάουλ του ΛεΝτέι, πριν ο Μπόλτνγουιν ισοφαρίσει σε 67-67 με εύστοχο floater στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Έχοντας επικρατήσει με επί μέρους σκορ 31-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και έχοντας αναπτερώσει το ηθικό της, η Παρτίζαν μπήκε φουριόζα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο ματς με +6 (75-69), χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα των Σμαΐλαγκιτς και Γιάραμαζ! Με την «καυτή» ατμόσφαιρα της «Stark Arena» να έχει μπει στην… εξίσωση, ο Ντόζιερ σκόραρε και εκείνος για τρεις, ενώ ο Πάντερ έβαλε το πρώτο του καλάθι στην βραδιά, για το 80-71! Πλέον, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να χάσουν αυτό το ματς, φτάνοντας χωρίς προβλήματα στο φινάλε και με τον Πάντερ να διαμορφώνει το τελικό 88-79 με τρίποντο στη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 11-29, 36-52, 67-67, 88-79