Euroleague

Νίκησε και τον... Τζέιμς στο «κάστρο» της μετά από θρίλερ η Παρτίζαν!

Μετά από ένα τρομερό ντέρμπι που πήγε στην παράταση χάρη σε απίθανο σουτ του Μάικ Τζέιμς, η Παρτίζαν άντεξε στο τέλος και πήρε ακόμη μία νίκη στη «Stark Arena», επικρατώντας της Μονακό με σκορ 89-85!

Άντεξε στο απίθανο θρίλερ η Παρτίζαν!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε στην παράταση με σκορ 89-85 τη Μονακό στην καυτή «Stark Arena», με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-6 στην Ευρωλίγκα, ρίχνοντας τους Γάλλους στο 7-5.

Το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι, με καμία από τις δύο ομάδες να μην παίρνει ποτέ διψήφιο προβάδισμα. Η Παρτίζαν έφτασε μάλιστα κοντά να πάρει το ματς και στην κανονική διάρκεια, όμως υπολόγιζε χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, που έβαλε ένα ασύλληπτο τρίποντο 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Σέρβοι είχαν τις λύσεις με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ, φτάνοντας τελικά στο πολύτιμο ροζ φύλλο, πέμπτο σε 6 ματς εντός έδρας!

Κορυφαίος του αγώνα με 25 πόντους ήταν ο Πάντερ, που έκανε μεγάλη εμφάνιση και ήταν clutch. 23 πόντους είχε ο Τζέιμς Νάναλι, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Πι Τζέι Ντοζίερ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. 13 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Μπρούνο Καμπόκλο.

Από τη Μονακό, απίθανο ματς έκανε ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας, που είχε 23 πόντους όμως έχασε ένα σημαντικό σουτ στην παράταση, κάνοντας αντιαθλητικό φάουλ στη συνέχεια της φάσης. 16 πόντους, μαζί με 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, μέτρησε ο τρομερός Μάικ Τζέιμς.

Η Παρτίζαν μπήκε πολύ δυναμικά με την ώθηση της έδρας της, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 11-2 από νωρίς χάρη στους Καμπόκλο και Πάντερ. Σταδιακά, οι Γάλλοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και να μειώνουν, αρχικά με τρίποντο του Μοτιεγιούνας (11-7) και στη συνέχεια με μακρινό σουτ του Ντιαλό για την ισοφάριση (12-12). Με ένα καλάθι του Νάναλι και δύο βολές του Βούκτσεβιτς, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μονακό μπήκε πιο δυνατά με τον Κέμπα Γουόκερ να ισοφαρίζει άμεσα με τρίποντο (16-16) και τον Ντιαλό να της δίνει το προβάδισμα (18-21). Οι Σέρβοι αντέδρασαν με τρομερό Καμπόκλο, που έτρεξε ένα προσωπικό 5-0 για το 25-23, όμως η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς απάντησε με σερί 8-0 για το 25-31, χάρη σε Χολ και Οκόμπο. Ο Νάναλι έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για το 30-31, και η Μονακό διατήρησε το μικρό της προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (32-35).

Η γαλλική ομάδα διατήρησε τον υψηλό ρυθμό της και στην τρίτη περίοδο, με Τζέιμς και Μοτιεγιούνας να διαμορφώνουν το +5 υπέρ της (36-41). Η Παρτίζαν αντέδρασε με ένα 7-0 επιμέρους σκορ χάρη σε τρίποντα από Νάναλι και Πάντερ, παίρνοντας προβάδισμα με 43-41. Ο Μοτιεγιούνας ήταν «καυτός» και απάντησε με 5 σερί δικούς του πόντους για το 43-46, με τον Νάναλι να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 48-46. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-51).

Στην τελευταία περίοδο, ήρθε η ώρα για την αντίδραση των γηπεδούχων. Ο Πι Τζέι Ντοζίερ πήρε φορα και μαζί με τον Ντανίλο Άντζουσιτς υπέγραψε ένα 10-2 επιμέρους σκορ, με το οποίο η Παρτίζαν βρέθηκε στο 61-53, παίζοντας... σκυλίσια άμυνα. Παρά το γεγονός πως τα ντεσιμπέλ ανέβηκαν επικίνδυνα, η Μονακό δεν... μάσησε και μείωσε με Μπράουν και Ντιαλό σε 63-59. Ο Πάντερ έβαλε δύο βολές για το 65-59, όμως οι Γάλλοι πλησίασαν ξανά στον πόντο με τρίποντο του Τζέιμς (65-64). Με συνεχόμενες βολές από Καμπόκλο και Νάναλι, το σκορ έγινε 68-66 για την Παρτίζαν. Οκόμπο και Τζέιμς έκαναν κρίσιμα λάθη, με τον Πάντερ να βάζει μεγάλο καλάθι για το 70-66. Ο Τζέιμς μείωσε με τρίποντο (70-69) και ξανάβαλε στο ματς τη Μονακό, με τον Νάναλι να είναι ψύχραιμος στις βολές του (72-69), όμως τον Τζέιμς να σκοράρει τρίποντο ισοφάρισης (72-72)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Παρτίζαν ανέκτησε τα ηνία του αγώνα με «καυτό» τον Κέβιν Πάντερ, φτάνοντας σε προβάδισμα 4 πόντων με τρίποντο του τελευταίου (80-76). Η Μονακό δεν παράτησε το ματς και επανήλθε, ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο με τον Τζον Μπράουν (82-81), πριν περάσει μπροστά με τον Λόιντ (82-83). Ο Ντοζίερ απάντησε και έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 84-83, ενώ έβαλε και μία βολή για το 85-83. Ο Μοτιεγιούνας αστόχησε σε κρίσιμο σουτ, και έκανε στη συνέχεια αντιαθλητικό φάουλ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη έχοντας ψυχραιμία στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-35, 51-51, 72-72 (κ.δ.), 89-85 (παρ.)