Euroleague

«Μπλαζέ» Ολυμπιακός έπεσε… εύκολα στο Βελιγράδι

Ένας νωθρός Ολυμπιακός δεν προέβαλε ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στην Παρτίζαν που «καιγόταν» για τη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα 90-75 στο Βελιγράδι.

Σαν να μην… πήγε στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός!

Με πολλά λάθη (15) και τρομερή αστοχία έξω από τα 6,75μ. (3/20) οι «ερυθρόλευκοι» δεν προέβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση στην Παρτίζαν, γνωρίζοντας την ήττα 90-75.

Παραμένουν στην κορυφή οι Πειραιώτες με ρεκόρ πλέον στο 21-9, ενώ από την άλλη οι Σέρβοι «καίγονταν» για τη νίκη, προκειμένου να μείνουν σε τροχιά playoffs, ανεβαίνοντας στο 17-13.

Μοναδικός που ξεχώρισε από την ομάδα του Πειραιά, που δεν είχε τον Γιώργο Μπαρτζώκα στην άκρη του πάγκου, ήταν ο ΜακΚίσικ με 21 πόντους. Άλλους 13π. είχε ο Φαλ. Πολύ μέτρια εμφάνιση από τον Βεζένκοφ με μόλις 6π., αλλά και από τον Σλούκα, ο οποίος είχε 8π., 3 ασίστ και 7 λάθη!

Κορυφαίος της Παρτίζαν ήταν ο Νάναλι με 19 πόντους, ενώ άλλους 17π. είχε ο Πάντερ. Άλλους 10π. πρόσθεσε ο Παπαπέτρου.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ υψηλός ήταν ο ρυθμός από νωρίς με τον Μαντάρ να κάνει 4-0 για την Παρτίζαν και τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με Παπανικολάου και Γουόκαπ για το δικό τους προβάδισμα (7-8), στο 3’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες στηρίχτηκαν περισσότερο στον Φαλ επιθετικά, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν «ζεστοί» έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά και να πάνε στο +3 (15-12), στο 5’. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με τον Γουόκαπ, για να περάσει ξανά μπροστά (17-18), στο 7’. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθη και με τον «καυτό» Νάναλι η Παρτίζαν έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (27-22).

Λάθη και αστοχία κόστισαν στον Ολυμπιακό και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Παρτίζαν να τρέχει στο παρκέ και να κάνει επιμέρους σκορ 7-2, για το +10 (34-24), στο 12’. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με βολές του ΜακΚίσικ, αλλά η τρομερή αστοχία τους έξω από τα 6,75μ. (0/12τρ.) και από την άλλη η ευστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια έστειλε τη διαφορά στο +14 (40-26), στο 15’. Ο ΜακΚίσικ εξακολουθούσε να κρατά επιθετικά τους Πειραιώτες, ωστόσο τα πολλά λάθη (κυρίως από τον Σλούκα) και τα τρίποντα του Πάντερ εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη και στο +16 (48-32), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ένα λέι απ του Σλούκα διαμόρφωσε το 48-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Παρτίζαν-Ολυμπιακός 90-75

Με πολύ περισσότερη ένταση στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με Βεζένκοφ, Κάναν και Γουόκαπ, έκανε επιμέρους σκορ 2-12 για το -4 (50-46), μέχρι το 25’. Στη συνέχεια, η Παρτίζαν αντέδρασε με Έξουμ και Λεσόρ που έκαναν σερί 6-0, για το +10 (56-46), στο 27’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Σλούκας κουβάλησε επιθετικά τους Πειραιώτες, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (60-52).

Με τον ΜακΚίσικ πολύ «ζεστό» επιθετικά, ο Ολυμπιακός κρατούνταν στο ματς (65-58), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, ο Αμερικανός ήταν μόνος του, με τον Έξουμ να ξεκινά την αντεπίθεση της Παρτίζαν αρχικά για το +13 (73-60), στο 33’. Οι «ερυθρόλευκοι» μπλόκαραν ξανά επιθετικά, με τους Παπαπέτρου και Πάντερ να μπαίνουν στην εξίσωση και τη διαφορά να ξεφεύγει στο +16 (79-63), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, με την ομάδα του Πειραιά να μειώνει προσωρινά (83-73) και στο τέλος να γνωρίζει την ήττα με σκορ 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 48-34, 60-52, 90-75