Euroleague

«Πάτησε» τον Ερυθρό Αστέρα η Μπάμπεργκ!

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να αντισταθεί στην Μπάμπεργκ ο Ερυθρός Αστέρας, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να νικούν 86-62 και να ανεβαίνουν στο 9-14.

«Πάρτι» έκανε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα η Μπάμπεργκ, η οποία πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και επικράτησε 86-62, με αποτέλεσμα τον νικήσει για δεύτερη φορά στην Ευρωλίγκα και να ανέβει στο 9-14.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ο Ράιτ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Ζήση να είχε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους «ερυθρόλευκους» (9-14) πρώτος σκόρερ ήταν ο Λεσόρ με 12 πόντους.

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο ματς ο Ερυθρός Αστέρας, όπου προηγήθηκε 7-0, στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, η Μπάμπεργκ αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι (8-9), το οποίο ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-23). Ο ρυθμός του παιχνιδιού εξακολουθούσε να ήταν υψηλός και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν την κατάσταση (36-30) και με ένα ξέσπασμα στο τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +10 (46-36).

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ερυθρό Αστέρα να μην ήταν σε θέση να ακολουθήσει, η διαφορά ξέφυγε στο +20 (62-42), στο 28’, ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε τους Γερμανούς στο +24 (69-45). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπάμπεργκ να νικά 86-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-36, 69-45, 86-62