Euroleague

Ασταμάτητη Ρεάλ, ποδοπάτησε και τη Ζενίτ!

«Τρένο» η Ρεάλ Μαδρίτης, που εκτέλεσε έξω από τα 6,75μ. τη Ζενίτ (85-64) και πανηγύρισε την 9η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα!

Σε οίστρο η Ρεάλ, η οποία έκανε μια… χαψιά τη Ζενίτ στη Μαδρίτη (85-64) και σφράγισε την 9η σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Λάσο είχε θαυμαστό πλουραλισμό στο σκοράρισμα και εξαιρετικά ποσοστά στα εντός παιδιάς (33/57), με τους Γιαμπουσέλι (13 πόντοι), Πουαριέ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Γιουλ (13 πόντοι) να ξεχωρίζουν.

Στο 20-3 ανέβηκε η «βασίλισσα», που διατηρεί απόρθητη την έδρα της στη φετινή διοργάνωση (12-0) και κρατάει σφιχτά στα χέρια της την 1η θέση.

Από την άλλη, οι Ρώσοι κατέρρευσαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο και υποχώρησαν στο 14-8. Πόιθρες (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Λόιντ (14 πόντοι) διασώθηκαν από το «ναυάγιο» της ομάδας του Πασκουάλ.

Η Ζενίτ
έδειχνε να πατάει καλύτερα στις πρώτες επιθέσεις, αλλά η Ρεάλ αφυπνίστηκε και με σερί 7-0, απέκτησε μικρό προβάδισμα (11-6 στο 4’). Με τον Λόιντ να εκτελεί, η ομάδα του Πασκουάλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και προσπέρασε εκ νέου (11-13 στο 6’). Από ‘κει και πέρα, οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Καράσεφ να διαμορφώνει το 23-23 με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου (30-30 στο 15’), αλλά κάπου εκεί οι Μαδριλένοι πάτησαν το γκάζι και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, απομακρύνθηκαν, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με +9 (45-36).

Μπαίνοντας στο 3ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Λάσο συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με τους Ερτέλ και Γιουλ να εκτελούν, εκτοξεύτηκαν στο +16 (59-43 στο 25’). Πόιθρες και Λόιντ πάλευαν για την ομάδα του Πασκουάλ, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και ολοκλήρωσαν την περίοδο με «αέρα» 18 πόντων (69-51).

Το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, από τη στιγμή που η Ρεάλ δεν είχε διάθεση για… αστεία. Με τον Τόμπκινς να προσφέρει στο σκοράρισμα, η «βασίλισσα» έφτασε στο +20 (78-58 στο 34’) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Το μόνο που έμενε να εξακριβωθεί ήταν το τελικό σκορ, με την… μπίλια να κάθεται στο 85-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64.