Euroleague

Έπαιξε όσο χρειάστηκε η Ρεάλ

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στη «Bizink Arina» την Παρτιζάν 105-97 σε ματς ΝΒΑ για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις επτά νίκες στη διοργάνωση.

Σε ματς ΝΒΑ, η Ρεάλ νίκησε στη Μαδρίτη 105-97 την Παρτιζάν Βελιγραδίου του Ζέλικο Ομπράντοβιτς για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 7-3 ρεκόρ και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους Σέρβους στο 4-6 στη 12η, αλλά μια νίκη μακριά από την προνομιούχο οκτάδα.

Οι «μερένχες» έχαναν στην πρώτη περίοδο, όμως, στη συνέχεια, απέκτησαν καλές διαφορές και έφτασαν μέχρι και το +15 στην τέταρτη περίοδο.

Για τους Μαδριλένους, ξεχώρισαν οι Γιουλ με 20, Ταβάρες με 17, Χεζόνια, Ντεκ με 15 και Μούσα με 14 πόντους. Για τους Σέρβους, ξεχώρισαν οι Λιντέι με 20, Εξουμ με 17, Πάντερ με 16, Νάναλι με 15 και Αντζουσιτς με 13 πόντους. ‘Αποντος με 1 ασίστ και 0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα , 0/0 βολές και 0 ριμπάουντ ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Η Ρεάλ ξεκίνησε «φουριόζα» και προηγήθηκε με 4-0, όμως η Παρτιζάν βρήκε τις λύσεις από την περιφέρεια και προηγήθηκε 8-4 και 11-6. Οι «μερένχες» έβαλαν σωστά την μπάλα στο σερβικό καλάθι και ισοφάρισαν δύο φορές, με τον Ταβάρες να κάνει «πάρτι» για την ομάδα του Τσους Ματέο. Ο Ντεκ έφερε το +1 στη Ρεάλ με προσωπικό σερί 4-0 και ο Γιουλ δύο φορές το +2. Η Παρτιζάν απάντησε με σερί 5-0 αρχικά και με νέο 4-0 αργότερα και τα δύο τρίποντα των Εξουμ, Αντζουσιτς, έφεραν το +8 στους πρωταθλητές Ευρώπης του 1992 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Η Ρεάλ με σερί 4-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου μείωσε 36-40 και με ένα εκπληκτικό σερί 16-0 με «μαέστρο» τον Χεζόνια και «εκτελεστές» τους περιφερειακούς βρέθηκε στο +10 κόντρα στην κακή άμυνα ζώνης του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στα σουτ των «μερένχες». Η Παρτιζάν απάντησε με 5-0 σερί για το -5 και ο Κορνελιέ ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 54-47 για τη «βασίλισσα». Οι Μαδριλένοι είχαν 15/23 δίποντα, 12/13 βολές και 12 ασίστ, ενώ οι παίκτες του 'Ζοις" 9/10 βολές.

Η Παρτιζάν με 5-0 σερί στην αρχή της τρίτης περιόδου μείωσε σε 54-52, όμως οι γκαρντ των «μερένχες» έφεραν το +7. Ο «χορός» των τριπόντων εκατέρωθεν έφερε το -2 για την Παρτιζάν, όμως ένα σερί 6-0 των «μερένχες» έφερε το 68-60. Ο Ταβάρες είχε αναλάβει δράση στην αντίπαλη ρακέτα, όμως ο Μπροτζάνσκι μείωσε σε 72-69. Νέο σερί 6-0 των γηπεδούχων έφερε το +9 και άλλο ένα 5-0 στο τελευταίο λεπτό έφερε το +12 για τους «μερένχες» στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Το τρίποντο του Χεζόνια στην αρχή της τέταρτης περιόδου έφερε το +15 για τη Ρεάλ και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +12 και +15 σε αυτό το διάστημα με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμ-Γκος. Ο Εξουμ μείωσε σε 95-84 και αργότερα στο –9 στα 4’ πριν τη λήξη και έβαλε τους Σέρβους στο ματς. Ο Λεσόρ με δύο βολές μείωσε σε 99-92, όμως ο Ντεκ έκανε το 101-92. Το +11 από τον Αμπάλδε έφερε το οριστικό τέλος του ματς που ολοκληρώθηκε στο 105-97.

Τα δεκάλεπτα: 32-40, 54-51, 86-74, 105-97