Euroleague

Περίπατος της ΤΣΣΚΑ κόντρα στην Χίμκι

Συναντώντας αντίσταση μόνο στα πρώτα 15 λεπτά, η ΤΣΣΚΑ συνέτριψε 97-72 την Χίμκι στην Μόσχα για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τέταρτη σερί νίκη για την Ευρωλίγκα για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έκανε… πάρτι απέναντι στην συμπολίτισσά της Χίμκι, με σκορ 97-72 για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε σε ρεκόρ 22-10 και συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι για την 2η θέση στην κανονική περίοδο. Στο 4-28 έπεσαν οι ουραγοί της διοργάνωσης, που έπαιξαν και πάλι χωρίς Σβεντ, Μπούκερ, Τίμα και Γιόβιτς.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φόιγκτμαν (16π.-9ριμπ.), Έρικ (14π.) και Λούντμπεργκ (16π.), ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους ο Μίκι και Καράσεφ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Με τον Έρικ να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 10-6 στο 6’, με τις δύο ομάδες να έχουν υποπέσει ήδη σε πολλά λάθη και την Χίμκι να σκοράρει με τρίποντα του Καράσεφ. Η είσοδος του πολύ καλού Φόιγκτμαν απελευθέρωσε ακόμα περισσότερο επιθετικά τους γηπεδούχους, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Μίκι σε ένα ακόμα καλό του παιχνίδι, έμειναν κοντά στο σκορ, 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Φόιγκτμαν βρήκε συμπαραστάτες στην επίθεση τους Κλάιμπερν και Λούντμπεργκ για το υπέρ της ΤΣΣΚΑ 37-28 στο 16’, Ο ΜακΚόλουμ προσπαθούσε να βάλει ξανά στο παιχνίδι την Χίμκι, όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας 10 λάθη στο ημίχρονο και 28% στα τρίποντα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 47-34 στην ανάπαυλα.

Ο Λούντμπεργκ ήταν «καυτός» στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, και έφερε την γηπεδούχο στο +18 (57-39 στο 24’). Η Χίμκι είχε τρομερό επιθετικό πρόβλημα από την καλή άμυνα των παικτών του Ιτούδη και συνέχισε να κάνει λάθη, και έτσι η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Τρία λεπτά πριν μπει το ματς στην τελευταία περίοδο, έφτασε αρχικά στους 27 (67-40) με δράστη τον Χίλιαρντ, και στην συνέχεια στους 29, (76-47 στο 30’) με το παιχνίδι πλέον να είναι τυπική διαδικασία.

Ο Δημήτρης Ιτούδης χρησιμοποίησε παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής, η ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε και η Χίμκι απλά μείωσε κάπως για το τελικό 97-72...

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72.